Koło Europejskie w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu

Sesja plenarna XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży, gdy powstawał w 1994 r., był inicjatywą unikalną na skalę europejską. Z Polski zaczerpnęły potem przykład liczne kraje Europy i świata, jak choćby Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Finlandia czy Czechy. Tegoroczna sesja SDiM odbywała się pod hasłem „Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej społeczności”.

W tegorocznym Sejmie Dzieci i Młodzieży wzięło udział również dwóch uczniów naszej szkoły – Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis. 30 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odebrali oni akty nominacji na posłów XXII Sesji.

Dzień później, 31 maja, o godzinie 5:40 nasi uczniowie wyruszyli do Warszawy. Na miejscu znaleźli się ok. godz. 14:00. Tam, po zameldowaniu w hotelu i odebraniu materiałów sejmowych, rozpoczęło się zwiedzanie Warszawy. Na początku, podczas przejazdu autokarami, przygotowanymi przez Organizatora, uczniowie przejechali m. in. Al. Jana III Sobieskiego, Placem Trzech Krzyży, obok Pałacu Kultury i Nauki, rondem de Gaulle’a, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, aż do ulicy Miodowej. Tam rozpoczął się spacer po Starym Mieście. Uczestnicy zobaczyli m. in. gmach Sądu Najwyższego, pomnik ku czci powstańców warszawskich, Pałac Krasińskich, warszawską katedrę wojskową, Pomnik Małego Powstańca, Rynek Główny, Archikatedrę św. Jana, Plac Zamkowy, Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta, a także wiele innych ciekawych miejsc. Dalszy przejazd odbył się na warszawskiej Powązki, gdzie młodzież odwiedziła groby profesorów i bohaterów narodowych, w tym choćby Władysława Kopalińskiego, Leszka Kołakowskiego, Władysława Bartoszewskiego czy Ryszarda Kuklińskiego. Nie mogło też zabraknąć kwater bohaterów Września ’39, a także lat 1944 – 45, żołnierzy powstania warszawskiego, w tym słynnego Batalionu „Zośka”, znanego z powieści Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, a także mogił pomordowanych w Katyniu, czyli więźniów obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Później uczniowie dotarli do nowszej historii, w tym Żołnierzy Wyklętych, największych osobistości lat powojennych, znanych autorów, sportowców i muzyków, a wreszcie ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. W dalszym etapie wycieczki uczniowie zobaczyli jeszcze kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym księdzem był Jerzy Popiełuszko, bestialsko zakatowany i wrzucony do Wisły przez Służbę Bezpieczeństwa 19.10.1984 r. Po tym wszystkim młodzież powróciła do hotelu.

Kolejny dzień rozpoczął się już o 6:30. Około 8:00 posłowie stawili się pod gmachem Sejmu przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Tam, po krótkiej kontroli, wszyscy mogli wejść do hallu głównego. Przedstawiciele naszego województwa jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem mieli okazję spotkać się z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PiS. O godzinie 9:00 rozpoczęły się spotkania z przedstawicielami poszczególnych partii politycznych i klubów poselskich, działających w polskim Sejmie. Punktualnie o 10:00 rozpoczęły się obrady Sejmu, prowadzone przez trzech młodzieżowych marszałków – Kacpra Szymczaka, Igora Żarnowskiego i Jakuba Żebrowskiego. Powitali oni honorowych gości, w tym: Ministra Edukacji Narodowej Panią Annę Zalewską, Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Pana Łukasza Kamińskiego, dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Pana Sławomira Kuligowskiego, przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Pana Sylwestra Nowaka, Przewodniczącego sejmowej komisji do spraw nauki, edukacji i kultury Pana Rafała Grupińskiego. W pierwszej części obrad na krześle marszałkowskim zasiadał Jakub Żebrowski, natomiast obok niego pomocą służył marszałek dorosłego Sejmu – Marek Kuchciński. W dalszych obradach marszałkowie zmieniali się, natomiast miejsca obok nich zajmowali: Ryszard Terlecki z PiS, Małgorzata Kidawa – Błońska z PO, Joachim Brudziński z PiS i Stanisław Tyszka i Kukiz ’15. W pierwszej części padły pytania, skierowane do Pani Minister Edukacji Narodowej, skonstruowane przez członków komisji problemowej, która obradowała dwa tygodnie wcześniej. Oto ich brzmienie:

„1. Czy zdaniem pani minister edukacji narodowej istnieje możliwość współfinansowania wyjazdów edukacyjnych uczniów do miejsc pamięci związanych z historią Polski, znajdujących się zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami?”

„2. Czy pani minister nie uważa, że w szkołach na lekcjach historii uczniowie uczą się przede wszystkim faktów, dat, ale nie zastanawiają się nad przyczynami i skutkami tychże wydarzeń?”

„3. Pani minister, jakie są realne szanse na spełnienie postulatów zawartych w uchwale podjętej przez Sejm Dzieci i Młodzieży w czasie XXII sesji oraz które z zaproponowanych w niej działań Ministerstwo Edukacji Narodowej byłoby w stanie zrealizować?”

Na każde z pytań odpowiadała Pani Anna Zalewska. Dalej nastąpiła najbardziej pasjonująca część, czyli przemówienia posłów. W ciągu 75 minut, które przeznaczono na tę część, nie zabrakło silnych emocji – gromkich oklasków, lecz i gwizdów. Niestety, wiele spośród słów posłów nie zostało poświęconych tematowi tegorocznych obrad, lecz poglądom na aktualną sytuację polityczną, krzywdzącym zarówno dla opozycji, jak i strony rządzącej. Pojawiło się wiele oskarżeń, żądań i oburzenia, nie zabrakło mocnych słów, niestety nie zawsze popartych faktami. Na podstawie przemówień niektórych posłów można było odnieść wrażenie, że nie do końca rozumieją oni zachodzące wokół nich procesy polityczne lub też przyglądają się im nazbyt powierzchownie.

W ostatnim fragmencie obrad nastąpił czas na głosowanie poszczególnych poprawek, zgłoszonych przez posłów, niebędących w tym przypadku członkami komisji problemowych. W sumie zgłoszono 9 zmian, z czego Sejm Dzieci i Młodzieży przyjął sześć jako obowiązujące. Posłowie odrzucili m. in. całkowicie nowy projekt aktu, który zmieniałby całe brzmienie uchwały, usunięcie zapisu dotyczącego finansowania ochrony miejsc pamięci także przez samorządy terytorialne oraz uszczegółowiony artykuł dotyczący wykluczenia z ochrony miejsc pamięci poświęconych osobom, grupom, wydarzeniom działających na szkodę Polski, promowanym jednak przez minione systemy polityczne.

Po głosowaniu wszystkich poprawek nastąpił czas na głosowanie całej uchwały. Za jej przyjęciem opowiedziało się 421 posłów, co uczyniło jej przyjęcie niezbywalnym faktem.

Po zakończeniu obrad była możliwość rozmowy w kuluarach sejmowych z Ministrem Edukacji Narodowej i wieloma ważnymi politykami. Następnie nadszedł czas na obiad w restauracjach sejmowych i powrót do domów. Posłowie, pełni wrażeń, powrócili do Szczecina ok. godz. 22:40.

 

Sejm Dzieci i Młodzieży to wielkie wydarzenie, znaczące w skali całego kraju. Spotykają się tutaj młodzi ludzie z całej Polski, by dyskutować o ważnych dla siebie zagadnieniach. Dodatkowym bonusem tegorocznej sesji jest możliwość kandydowania do Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Będzie ona pełniła funkcje doradcze wobec ministerstwa w sprawie ważnych reform i decyzji odnośnie szkolnictwa. Nabór wniosków o przyjęcie do Rady trwa do 30 czerwca 2016 r.

Fotogalerię z sesji plenarnej można obejrzeć w dziale "Fotogalerie".

___________________________________________________________________________________________________________

Uczniowie naszego gimnazjum w Sejmie!

Sejm Dzieci i Młodzieży jest już tradycją polskiego parlamentu. W tym roku dnia 1 czerwca, zbierze się już XXII sesja SDiM.

Z radością informujemy, iż na Sejmie Dzieci i Młodzieży swoją reprezentację będzie mieć również nasza szkoła. Dwaj uczniowie Publicznego Gimnazjum – Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis, zrealizowali projekt edukacyjny, zawierający się w haśle tegorocznych obrad: „Miejsca pamięci —  materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Miejscem, któremu poświęcili swoje działania, była fabryka benzyny syntetycznej w Policach, jedna z 12 w Europie, trzech w Polsce i druga co do wielkości na naszym kontynencie. Uczniowie zrealizowali szereg działań, które miały na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców naszych terenów o tym obiekcie wielkiej rangi historycznej. Opis działań, materiały, zdjęcia i relacje, przekazane przez zespół, zdobyły uznanie komisji konkursowej, która przyznała projektowi 29 na 30 możliwych punktów! W ten sposób okazał się on jednym z dwóch najlepszych w województwie, obok działań przygotowanych przez Natalię Pietkiewicz i Natalię Grzybowską z Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie. Prace zarówno gimnazjalistów, jak i licealistów oceniane były w tej samej kategorii, co dodatkowo podnosi rangę sukcesu naszych uczniów.

Ze względu na uzyskany wynik Krzysztof i Marta mieli okazję wziąć udział w obradach komisji problemowej, która obradowała w dniach 14 – 15 maja 2016 r. W pracach komisji brali udział 64 posłowie – autorzy najlepszych prac ze swoich województw. Głównym celem komisji było przygotowanie projektu uchwały, którą ma się zajmować XXII Sejm Dzieci i Młodzieży 1 czerwca. Jak łatwo się domyślić, poświęcona ona została roli miejsc pamięci.

Prace rozpoczęły się 14 maja, o godzinie 15:00, w Sulejówku nieopodal Warszawy, w centrum szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji. Po krótkim wstępie drogą losowania posłowie – członkowie komisji zostali podzieleni na trzy podkomisje, które miały obradować nad trzema odrębnymi aspektami uchwały. Pierwsza podkomisja otrzymała temat: „Jak dbać o miejsca pamięci, jak je oznaczać i jak zachęcać do poznawania historii lokalnej i tworzenia nowych miejsc pamięci?”, druga odpowiadała na pytanie: „Jak upowszechniać wiedzę o miejscach pamięci?”, natomiast trzecia, w której to pracowali obaj posłowie z Publicznego Gimnazjum w Przecławiu, musiała zająć się zagadnieniem: „Jak sprawić, by edukacja na temat miejsc pamięci stała się obligatoryjnym elementem edukacji szkolnej?”. Pierwszym etapem prac było zapoznanie się członków podkomisji nawzajem oraz z opiekunami podkomisji – pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie nadszedł moment na pracę twórczą. W poszczególnych podkomisjach wyłonione zostały jeszcze mniejsze grupy, które wspólnie odpowiadały na cztery pytania: „Jak jest?”, „Jak powinno być?”, „Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?” oraz „Co trzeba zrobić, żeby było tak jak trzeba?” w kontekście problemy, jakim zajmowała się dana podkomisja. Po prezentacji owoców prac nadszedł moment na spisanie najważniejszych wniosków i przystąpienie do sporządzania artykułów do projektu uchwały. Na zakończenie dnia cała komisja znów zebrała się wspólnie, aby przedstawić owoce prac poszczególnych podkomisji.

Kolejny dzień rozpoczął się przejazdem do Kancelarii Sejmu w Warszawie, gdzie w salach, zwyczajowo zajmowanych przed komisje sejmowe, miały się rozpocząć dalsze prace nad projektem uchwały. Na początek wszyscy posłowie otrzymali kilka instrukcji organizacyjnych, później nastąpił wybór przewodniczącego komisji problemowej, którym została Bernadeta Pawełoszek. Wiele emocji wywołał rzecz jasna wybór marszałków XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zdecydowaną większością 36 głosów zwyciężył Kacper Szymczak, natomiast po 19 głosów zdobyli Igor Żarnowski i Jakub Żebrowski. To oni zasiądą na najwyższych miejscach podczas obrad 1 czerwca w gmachu Sejmu RP.

Po zakończeniu części oficjalnej nadeszła chwila na kontynuację prac w podkomisjach. Pod opieką legislatorów z Kancelarii Sejmu oraz pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie zgłaszali swoje poprawki i uwagi do opracowanych dzień wcześniej artykułów swojej części uchwały. Po wprowadzeniu wszystkich zmian następowało oficjalne zatwierdzenie części ustawy. Na ostatnim, pełnym emocji, burzliwym i wyczerpującym etapie prac, cała komisja musiała ostatecznie, artykuł po artykule i ustęp po ustępie zatwierdzić brzmienie całej ustawy. Z racji powtarzania się części postulatów, w wielu fragmentach należało zmienić brzmienie przygotowanych zapisów. W przypadku niektórych korekt na sali toczyły się długotrwałe wymiany zdań, które trudno było przerwać przewodniczącej komisji. Silnie broniona była także część zapisów, oczywiście najwięcej mieli o nich do powiedzenia sami ich autorzy. Po 2,5-godzinnych obradach komisji udało się oficjalnie zatwierdzić brzmienie projektu uchwały z większością poprawek. Oczywiście, nie był to wciąż ostateczny dokument – wymaga on dalszej pracy sejmowych legislatorów, którzy go uporządkują i nadadzą mu odpowiednie brzmienie języka prawnego.

Członkowie komisji, którzy zdążyli się całkiem dobrze poznać przez ten krótki czas, nie żegnali się szczególnie emocjonalnie – w końcu za dwa tygodnie wszyscy spotkają się znowu. Wyjazd do Warszawy na obrady plenarne XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży zaplanowany jest na 31 maja, natomiast dzień później młodzież oficjalnie już zasiądzie w sejmowych ławach przy ul. Wiejskiej. Na jeden dzień 460 młodych posłów zastąpi w obowiązkach tych zawodowych polityków. Różnica jest taka, że w sejmie młodzieżowym nie istnieje podział na partie polityczne, a wszyscy dążą w jednym kierunku – uchwalenia prawa dotyczącego miejsc pamięci.

 

Życzymy naszym posłom owocnych obrad, a także mamy nadzieję zobaczyć ich podczas przemówienia z sejmowej mównicy – z całą pewnością znajdzie się ciekawy temat!

_______________________________________________________________________________________________________________

 Dni Europy w naszej szkole

9 maja cały nasz kontynent obchodzi Dzień Europy – najważniejsze święto integracji europejskiej, upamiętniające ogłoszenie planu Schumana 9 maja 1950 r., który był podstawą wszystkich późniejszych wspólnot europejskich. W naszym gimnazjum Koło Europejskie postanowiło dodatkowo zająć uczniów i zamiast jednego dnia, zaoferować aż tydzień wspólnego świętowania!

Wszystko rozpoczęło się w poniedziałek 9 maja. Tego dnia pierwsze 6 klas miało okazję obejrzeć prezentację, poświęconą ideom integracji europejskiej. Prelekcje, prowadzone przez Martę Kuczyńską i Krzysztofa Andrulonisa, miały za zadanie przybliżyć młodzieży historię powstawania wspólnot europejskich, od II wojny światowej, poprzez Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euratom, aż po traktat w Maastricht i utworzenie Unii Europejskiej, jaką znamy po dziś dzień. Uczniowie poznali sylwetki ojców – założycieli Zjednoczonej Europy: Roberta Schumana, Jeana Monneta, Winstona Schurchilla, Konrada Adenauera, Alcide de Gasperiego i Paula Henriego Spaaka. Nie mogło również zabraknąć krótkiego omówienia wszystkich ważniejszych instytucji europejskich, o których kompetencjach młodzież ma często nikłe pojęcie. W gronie tym znalazły się: Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Europejski Trybunał Obrachunkowy. Podsumowaniem tej części było krótkie zadanie, w którym uczniowie mieli za zadanie przyporządkować twarze najbardziej znanych polityków Unii Europejskiej do ich imion i nazwisk, krajów pochodzenia oraz zajmowanych stanowisk. Ostatni fragment poświęcony był tematowi „Unia Europejska dla młodzieży”, słuchacze dowiedzieli się tutaj, gdzie mogą znaleźć ciekawe wieści z kraju i z Europy, poszukać grantów, projektów, szkoleń i propozycji wyjazdów zagranicznych, a także gdzie można przeczytać wiele ciekawych artykułów, przeznaczonych dla młodych Europejczyków. Jako najważniejsze platformy zostały zaprezentowane strony programu Erasmus+ na lata 2014 – 2020, strona biura informacji europejskiej Eurodesk Polska oraz witryna Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Na koniec na wszystkich obecnych czekała dawka cytatów. Przed wyjściem każdy obecny otrzymywał zestaw materiałów edukacyjnych, wydawanych przez organy Unii Europejskiej.

Prelekcje nie były jedyną atrakcją tego dnia. Uczniowie mogli także przystępować do rozwiązywania quizu „Unia Europejska na wesoło”, który w ciekawy sposób sprawdzał ogólną wiedzę uczniów na temat Unii Europejskiej – jej zwyczajów, geografii, przemysłu, atrakcji turystycznych, polityki i wielu innych. Każdy, kto wziął udział w zabawie, otrzymywał w nagrodę cukierki. Podobne, choć trudniejsze testy uczniowie rozwiązywali wcześniej w ramach lekcji historii – na ich podstawie zostaną wyłonieni zwycięzcy zmagań, mogący liczyć na drobne nagrody. W poniedziałek, jak i przez całą resztę tygodnia, czas na przerwach umilał także Radiowęzeł, który odtwarzał zwycięskie piosenki z wszystkich dotychczasowych finałów Eurowizji.

We wtorek czterej członkowie Koła Europejskiego brali udział w zajęciach „Europejskiego Uniwersytetu Latającego”, o czym dokładniej tutaj: http://szkolaprzeclaw.pl/2016/05/17/konkurs-wiedzy-o-unii-europejskiej/. W szkole natomiast każdy chętny uczeń mógł podczas przerw lekcyjnych obejrzeć w forum pokaz slajdów, prezentujący zdjęcia z europejskich stolic oraz filmy, pokazujące historię oraz aktualne działanie Unii Europejskiej.

Środa stała pod znakiem ważnych polityków, związanych z Unią Europejską. Podczas długiej przerwy lekcyjnej każdy członek koła europejskiego otrzymał podobiznę danego polityka. Następnie musiał znaleźć jedną osobę, chętną do zabawy, a później odszukać imię i nazwisko oraz krótki biogram konkretnej osoby. Informacje te były rozwieszone w różnych punktach szkoły. Zadanie okazało się dla uczniów dość proste, za co należą się serdeczne gratulacje!

Czwartek upłynął w naszej szkole pod znakiem Dnia Otwartego. Koło Europejskie stworzyło na ten dzień swoje własne stoisko. Przygotowano galerię tematyczną o Unii Europejskiej, ściany zostały przyozdobione plakatami o tematyce europejskiej, każdy chętny mógł zabrać ze sobą materiały, przygotowane z okazji obchodów Dni Europy, a także wydawane przez instytucje europejskie. Na widzów czekała również prezentacja multimedialna, którą prezentowały opiekunki stoiska – Gabriela Justyńska i Hanna Kubik.

Piątek zaskoczył uczniów rozmówkami, rozwieszonymi w różnych punktach szkoły. Obejmowały one wszystkie języki urzędowe, wykorzystywane w Unii Europejskiej. Każdy uczeń mógł przeczytać i nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, jak choćby „Cześć”, „Jak masz na imię?”, „Ile masz lat?”, „Miło cię poznać”, „Jakie są Twoje zainteresowania?”. Nie mogło też zabraknąć tłumaczenia hasła „Unia Europejska” w różnych językach. Dodatkowym zadaniem było rozpoznawanie nazw państw, których flagi przedstawione były na kartkach. Każdy chętny uczeń mógł otrzymać kartę odpowiedzi i tam zapisać swoje wybory.

W piątek chętni uczniowie mieli również możliwość narysować lub napisać, z czym kojarzy im się Unia Europejska i idea integracji europejskiej. Zabawa ta nosiła nazwę „Rysujemy naszą mapę Europy”.

 

Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły po przeprowadzeniu Dni Europy dysponują znacznie większą wiedzą na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i korzyści z obecności w jej strukturach naszego kraju. Już nikt nie wmówi im łatwo, że bez Unii Europejskiej żyłoby nam się lepiej – teraz to oni sami dokonają rzetelnej decyzji! Należy zawsze pamiętać o słowach Papieża Polaka – Jana Pawła II, który odnosił się do idei integracji europejskiej w swych przemówieniach: "Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenie dziejowe, jakie posiada Naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie...". Słowa te padły przy okazji wizyty w polskim Sejmie 11 czerwca 1999 r.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w dziale "Fotogalerie".

______________________________________________________________________________________________________________

 

Dzień Otwarty w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu


12 maja 2016 r. była dla naszego gimnazjum dniem szczególnym – to właśnie wtedy w nasze progi zaprosiliśmy wszystkich tegorocznych szóstoklasistów, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich innych chętnych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o naszej szkole. Jednym z honorowych gości była Pani Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Głównym celem było zachęcenie najstarszych uczniów szkół podstawowych do podjęcia nauki w Publicznym Gimnazjum.

Za oprowadzanie grup, złożonych zazwyczaj z kilku – kilkunastu, zwiedzających, odpowiedzialne były pary gimnazjalistów – po jednej osobie z Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Wolontariatu. Barwnie opowiadały one o ciekawostkach z życia gimnazjum, a przy tym oprowadzały po wszystkich, przygotowanych tego dnia, stanowiskach.

W forum zapoznać się można było z osiągnięciami sportowymi naszych uczniów, których mamy bez liku. W antyramach znalazły się dyplomy oraz zdjęcia z tego roku szkolnego, znacznie większym zainteresowaniem cieszyły się jednak trofea, wystawione na podwyższeniu, w głębi sali. Chętni mogli też obejrzeć stroje sportowe, w których występują nasi reprezentanci. Za pomocą rzutnika wyświetlane były zdjęcia, wykonane podczas niedawnych zmagań sportowych.

Przy sekretariacie znajdowało się stoisko Koła Europejskiego. Ściany wokół niego przyozdobione zostały plakatami uczniów, poświęconymi różnym aspektom funkcjonowania, zwyczajów i poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Przygotowano także tablicę z galerią tematyczną, zbierającą najważniejsze informacje o integracji europejskiej. Odwiedzający mieli okazję wysłuchać prezentacji, poświęconej strukturze, działaniom i sukcesom Koła Europejskiego. Spośród tych ostatnich zdecydowanie wyróżnić należy zakwalifikowanie się naszych uczniów do obrad komisji problemowej i rady plenarnej XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dla każdego przygotowano także niespodzianki – informatory i ulotki o Unii Europejskiej, wydawane przez instytucje europejskie, jak również quizy, krzyżówki i testy, przygotowane z okazji obchodzonego akurat w tym samym czasie Tygodnia Europejskiego w naszej szkole.

Tuż obok młodzież mogła zapoznać się na zdjęciach z działaniami Koła Chemicznego. Nie zabrakło także obowiązkowej wizyty w pracowni chemicznej, służącej zarówno do prowadzenia lekcji, jak i wykonywania doświadczeń fizycznych i chemicznych. Nie zabrakło też informacji o sukcesach naszych uczniów, w tym o tytule laureata w wojewódzkim konkursie chemicznym Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i II miejscu w IV Wojewódzkim Konkursie Chemicznym, organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie.

Swój akcent znalazł również język angielski. Wszyscy chętni mogli obejrzeć prace gimnazjalistów, poświęcone najbardziej znanym postaciom z dzieł Williama Szekspira, złożone z części pisemnej (po polsku lub angielsku) oraz plastycznej (fotografia, rysunek lub obraz). Oprócz tego goście obejrzeli salę audiowizualną, służącą szczególnie nauce języków obcych.

Kolejne atrakcje można było znaleźć na pierwszym piętrze. Przy sali nr 20 swoje dokonania prezentowała redakcja szkolnej gazety SZOK. Wizytujący mogli przyjrzeć się dokładniej 10 wydaniom, które ukazały się w ciągu ostatnich 2 lat. Przedstawiciele redakcji mogli również pochwalić się swoim sukcesem na skalę ogólnopolską – a więc zakwalifikowaniem w poczet finalistów konkursu „Forum Pismaków” dla najlepszych młodzieżowych redakcji w Polsce.

Tuż obok swoje dokonania prezentował Szkolny Wolontariat. Na bogato ubranej tablicy odnaleźć można było wiele dyplomów i podziękowań za owocną i potrzebną pracę młodych wolontariuszy na rzecz potrzebujących z różnych kręgów, w tym choćby dzieci niepełnosprawnych umysłowo czy osób chorych i biednych.

Oddzielne stoisko poświęcono dokonaniom naszych uczniów w Konkursie Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, którego zagadnienia wchodzą w zakres programu edukacji dla bezpieczeństwa w gimnazjum. Należy tutaj pochwalić się I, II i III miejscem w eliminacjach gminnych oraz III miejscem w eliminacjach wojewódzkich.

Doniosłe miejsce zajęła wystawa prac semestralnych z zajęć technicznych klas drugich. W pracach tych uczniowie mają pełną dowolność w wyborze tematu i techniki – musi to być jednak projekt poważniejszy, niż zwyczajna praca zaliczeniowa. Pomysłowość gimnazjalistów, spoglądając na efekty ich wysiłków, jest prawie nieograniczona!

Tuż obok stanowisko poświęcone legendarnemu już prawnie projektowi edukacji ekonomicznej i z podstaw przedsiębiorczości dla gimnazjów z terenów wiejskich „Na własne konto”. Realizowany w dwóch edycjach, w roku szkolnym 2013/2014 i 2014/2015, pod opieką Pani Agnieszki Milczarskiej, dwukrotnie przynosił naszej szkole zaszczytny tytuł laureata, umiejscawiający nas w czołówce najlepszych pięciu gimnazjów w kraju. W tym roku szkoła odbyć musiała roczny okres karencji (chyba naszym przedstawicielom szło zbyt dobrze :), lecz w kolejnym roku szkolnym, mamy nadzieję, znów można spodziewać się sukcesów. Zwiedzający mogli tutaj obejrzeć galerię zdjęć i przeczytać krótki opis założeń programu, a ponadto zapoznać się z gazetą „Ekonomia – już rozumiem!”, przygotowaną przez naszych uczniów w roku szkolnym 2013/2014 jako praca konkursowa oraz „Łykiem biznesu”, przygotowaną przez organizatorów konkursu w roku szkolnym 2014/2015 z najlepszych materiałów, zgłoszonych do udziału w zmaganiach.

Podczas Dnia Otwartego nie mogło zabraknąć królowej nauk – matematyki. Na specjalnie przygotowanej tablicy każdy chętny mógł obejrzeć dowody na liczne osiągnięcia naszych uczniów w tej dziedzinie w postaci dyplomów i zaświadczeń. Mowa tutaj chociażby o tytule finalisty w wojewódzkim konkursie matematycznym Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, I miejscu w konkursie „Superumysł” w szczecińskim LO nr 8, I miejscu w konkursie „Omnibus” w szczecińskim LO nr 6, 6. i 10. miejscu w Polsce i tytułach laureata dla dwóch uczniów naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie „Olimpus – sesja zimowa”, wyróżnieniach w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” i wielu, wielu innych.

Niewiele dalej natknąć się można było na stanowisko, poświęcone naukom biologicznym. Uczniowie z klasy 1B żywiołowo opowiadali tutaj o fascynujących zakamarkach tej cudownej nauki, opowiadającej wprost o otaczającym nas świecie i jego funkcjonowaniu. Każdy zwiedzający otrzymywał tutaj zdrowy poczęstunek w formie jabłka i mógł „przywitać się” z modelem szkieletu człowieka, pomocnego podczas lekcji o budowie ciała człowieka. Na oddzielnej tablicy zaprezentowano tegoroczne osiągnięcia, a pośród nich: 3. miejsce zespołowo w konkursie wojewódzkim „Historyczne i biologiczne osobliwości jeziora Miedwie”, którego organizatorem był Zespół Szkół w Kołbaczu, 1. miejsce indywidualnie w X Wojewódzkim Konkursie Ekozdrowotnym, organizowanym przez Gimnazjum nr 5 w Szczecinie, 1. miejsce drużynowo i 1. miejsce indywidualnie w V Wojewódzkiej Olimpiadzie Ekologicznej, prowadzonej przez Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, 1. miejsce indywidualnie w kwalifikacjach wojewódzkich XVII edycji konkursu geologicznego PIG – PIB „Ziemia w okowach lodu”, a także tytuł laureata wojewódzkiego konkursu biologicznego Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty.

Naprzeciwko swoje dokonania prezentował zespół humanistyczny. Na ścianie przywieszono rozliczne plakaty, obrazujące twórczą pracę uczniów podczas lekcji języka polskiego. Na stolikach natomiast znalazły się albumy i prace przestrzenne, poświęcone ulubionym postaciom ze szkolnych lektur gimnazjalistów. Szkoła pochwaliła się również wielkim sukcesem, jakim jest I miejsce w Powiatowym Konkursie „Historia w moim życiu – co było, co może się zdarzyć?”, organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Policach.

W sali konferencyjnej swoje stanowisko umieścił Samorząd Uczniowski. Głównym motywem była prezentacja multimedialna, poświęcona działalności oraz dokonaniom Samorządu Uczniowskiego. Trzeba pamiętać, że w roku szkolnym 2014/2015 nasz zespół uzyskał tytuł „Lidera Samorządu Uczniowskiego” za sprawą zrealizowana szeregu wydarzeń na terenie szkoły. Każdy chętny uczeń mógł również zabrać ze sobą krzyżówkę, odnoszącą się ogólnie do pracy SU. Na każdego czekały słodkie krówki i irysy, goszczące praktycznie na każdej szkolnej imprezie, realizowanej przez Samorząd Uczniowski.

U końca korytarza zwiedzający trafiali do świata naszych zachodnich sąsiadów. Herzlich Wilkommen ins Deutschland! Tutaj uczestnicy Dnia Otwartego przeczytać mogli niemieckie przysłowia o zwierzętach, dowiedzieć się kilku znaczących faktów o tym języku, obejrzeć plakaty poświęcone krajom niemieckojęzycznym i posłuchać słów gimnazjalistek, opiekujących się stoiskiem. Tutaj także można było natknąć się na sukces ucznia naszej szkoły pod postacią uzyskania tytułu finalisty w wojewódzkim konkursie języka niemieckiego Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Na drugim piętrze szkoły głównym motywem była z całą pewnością pracownia astronomiczna. Wszyscy przybyli mogli zapoznać się z lornetkami, lunetą i teleskopem, które posiada szkoła, posłuchać krótkiej prezentacji, dotyczącej działań szkolnego koła astrofizycznego, a także obejrzeć galerię plakatów gimnazjalistów, poświęconych astronomii. Należy przypomnieć, iż jest to jedyne tego typu szkolne młodzieżowe obserwatorium astronomiczne w naszym województwie.

Podczas zwiedzania szkoły wszyscy przybyli obejrzeli wiele sal lekcyjnych, spotkało ich wiele atrakcji. Poznali również swoich, być może, przyszłych nauczycieli – a liczba odnoszonych przez szkołę sukcesów wyraźnie dowodzi, iż pracuje tutaj grono wykwalifikowanych, pracowitych, ambitnych i zawsze chętnych do udzielenia pomocy pedagogów, aktualnie w liczbie 25. W różnych zakątkach szkoły czekały również dla każdego cukierki – aby wspomnienia z Dniem Otwartym związane były jak najsłodsze.

 

Tegoroczny Dzień Otwarty, jak wynika z relacji gości, przypadł wszystkim do gustu. Oby poziom zainteresowania przełożył się na liczbę zgłoszeń, które spłyną do Publicznego Gimnazjum. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nie tylko z terenów naszej gminy – nasze drzwi są dla Was zawsze otwarte!

Prezentacja, którą przygotowało Koło Europejskie na stoisko na Dzień Otwarty: dzien_otwarty_kolo_europejskie.pdf 

______________________________________________________________________________________________________________

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

DSCF8795DSCF8765DSCF8769DSCF8776

3 maja 2016 r. w naszym kraju obchodzona była 225. już rocznica uchwalenia drugiej ustawy zasadniczej na świecie i pierwszej w Europie, poprzedzającej o kilka miesięcy konstytucję francuską. Również uczniowie gimnazjum nie zapomnieli upamiętnić tej ważnej daty.

Uroczysty apel, przygotowany przez Samorząd Uczniowski i Koło Europejskie, miał miejsce 29 kwietnia, bezpośrednio przed długim weekendem majowym. Przedstawienie rozpoczęło się od powitania gości, w tym Pani Dyrektor Agnieszki Milczarskiej, nauczycieli oraz uczniów, oraz wysłuchania hymnu państwowego. Po chwili widzowie ujrzeli wyświetlony na ekranie mural, a przy nim postaci, zastanawiające się, czego może on dotyczyć oraz kto jest jego autorem. Po krótkiej kłótni dochodzą do wniosku, że muszą dowiedzieć się więcej o konstytucji. Już po chwili, po krótkim komentarzu trzech narratorów, prowadzących akademię, publiczność przeniosła się do 1764 r. i ostatniej w historii Polski wolnej elekcji królewskiej. Można było zobaczyć tutaj kłótnię dwóch szlachciców o to, czy Polska powinna wiązać się sojuszem z Rosją oraz mowę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Już za moment akcja przeniosła się do 1772 r. i pierwszego rozbioru Polski. Zainscenizowana została dramatyczna scena z udziałem króla, rosyjskiego konsula Ottona Magnusa von Stackelberga oraz Rejtana, zagradzającego przejście do sali sejmowej, gdzie miało nastąpić podpisanie oficjalnego traktatu. Jak wiadomo, Rejtan zostaje siłą zabrany z miejsca obrad, a odebranie Polsce części jej ziem dochodzi do skutku. Za kilka chwil docieramy do 1788 r. i zawiązania obrad Sejmu Wielkiego. Na początek prowadzący snują opowieść o tym najważniejszym w polskiej historii zgromadzeniu szlacheckim, później na scenie pojawiają się skłóceni szlachcice, reprezentujący różne frakcje polityczne. Wzajemne wyzwiska przerywa dopiero rozsierdzony marszałek sejmu, który zabiera sarmatów na obrady sejmu. W kolejnej scenie narratorzy opowiadają o najważniejszych zmianach, wprowadzonych przez akt konstytucji z 1791 r., chwilę później na deskach pojawia się Stanisław August Poniatowski, który podpisuje ustawę zasadniczą i klnie się na Boga, pragnąc jej przestrzegać i szerzyć jej myśl. Całemu wydarzeniu radośnie skandują szlachcice. Tylko jeden z nich, wpadając do sali już po zakończeniu uroczystości, zaczyna wygrażać zawiązaniem konfederacji w Targowicy. Prowadzący wyjaśnili później, iż historia potoczyła się właśnie w ten sposób, a wojna polsko – rosyjska nigdy nie pozwoliła na wprowadzenie konstytucji w życie. Wszyscy uczniowie zostali tym bardziej zachęceni do radowania się z dzisiejszej wolności, gwarantowanej przez prawo. Przedstawienie zamknęła animacja, przedstawiająca zmiany polskich granic na przestrzeni dziejów. Występowi towarzyszyły również recytacje oraz pieść „Witaj majowa jutrzenko”.

 

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mają nadzieję, że apel ten zapadnie w pamięć uczniów naszego gimnazjum i już na zawsze zapamiętają oni, jak ważny był akt konstytucji 3 maja dla całego naszego kraju. Samorząd Uczniowski dziękuje również Pani Katarzynie Bieleckiej za udostępnienie strojów szlachciców, dzięki czemu apel mógł zyskać wspaniałą scenografię.
______________________________________________________________________________________________________________

Relacja ze spotkania historycznego

Historia drugiej co do wielkości fabryki benzyny syntetycznej w Europie, odnalezione relacje świadków, opisy traumatycznych przejść więźniów, wreszcie krótka historia drogi do zdobycia Pomorza Zachodniego, a wszystko to w oprawie radzieckich i niemieckich mundurów – tak właśnie wyglądało spotkanie „Z dziejów II wojny światowej: nasze najbliższe okolice”

Impreza miała miejsce 14 kwietnia 2016 r., o godzinie 18, w forum Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. Jednak już wiele dni wcześniej organizatorzy, a więc uczniowie przecławskiego gimnazjum prowadzili intensywną kampanię swojego przedsięwzięcia – plakaty, ulotki, ogłoszenia do lokalnych mediów itp. – zdaje się, iż trudno było nie dostrzec tej świetnej inicjatywy.

Spotkanie, poświęcone nie tak bardzo jeszcze odległym czasom potwornych lat 1939 – 1945, rozpoczęło się od przedstawienia najważniejszych przybyłych gości. Pośród nich na pewno należy wymienić przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”, grupę rekonstrukcyjną uczniów gimnazjum w Przecławiu, pod przewodnictwem nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, Pana Grzegorza Wołowicza, Pana Jana Maturę, znanego historyka i gawędziarza, znawcę zarówno dawnych, jak i najnowszych dziejów Polic, autora kilku znanych w regionie książek historycznych oraz wreszcie Pana Andrzeja Kraśnickiego, dziennikarza szczecińskiego oddziału Gazety Wyborczej. Wszyscy oni zebrali się tego dnia w Przecławiu, by wspomóc organizację spotkania oraz wziąć w nim aktywny udział.

Po krótkim powitaniu wszystkich przybyłych nadszedł moment na przedstawienie przygotowanych wcześniej rekonstrukcji historycznych. Jako pierwsi wystąpili przedstawiciele „SKARBU”, przebrani tego wieczora w mundury rosyjskie z epoki. Na początek Pan Jacek Stasiak, wiceprezes Stowarzyszenia, opowiedział o pracy swojej drużyny oraz przedstawił najważniejsze cele, przyświecające organizacji już od 2006 r. Tego dnia wszyscy obecni mogli także poznać Wojciecha Bujnowskiego, dyrektora muzeum, ulokowanego w poniemieckich bunkrach przy ul. Spółdzielczej w Policach, Magdalenę Olejniczak, koordynatorkę wycieczek po fabryce w Policach, Anitę Andryszczyk, koordynatorkę Działu Edukacji i innych rekonstruktorów, działających aktywnie w szeregach „SKARBU”. Każdy z nich przedstawiał umundurowanie innej jednostki i innego stopnia, nie zabrakło też mundurów kobiecych, ze służby szpitalnej oraz oficerki. Po drugiej stronie stanęli żołnierze niemieccy, pod wodzą Pana Grzegorza Wołowicza. On sam zaprezentował typowy mundur zimowy sił Wehrmachtu, złożony z wełnianego płaszcza, spodni, odpowiedniego hełmu i wielu innych ciekawostek, natomiast jego uczniowie prezentowali odzienie letnie i strój powstańca warszawskiego, jak wiadomo, zdobyczny na Niemcach, a odróżniający się tylko biało-czerwoną opaską na ramieniu.

Już po chwili nadszedł czas na prezentacje, prowadzone przez Krzysztofa Andrulonisa. Pierwsza poświęcona została w całości Hydrierwerke Pölitz AG, od momentu wynalezienia metody produkcji benzyny syntetycznej przez Friedricha Bergiusa na przełomie 1912 i 1913 r., aż do czasów współczesnych, gdy jedynie pozostałości zakładu mogą świadczyć o jego dawnej potędze. Najważniejszym elementem prelekcji było na pewno gruntowne przygotowanie, obejmujące przestudiowanie większości pozycji książkowych, poświęconych chociaż w części fabryce i zgromadzenia ponad 80 historycznych zdjęć, zawartych w tych publikacjach. Bardzo ważnym elementem było także przytoczenie relacji samych więźniów obozów, rozlokowanych dookoła potężnego zakładu. Ich treść została zacytowana z opracowania Krzysztofa Dunina-Wąsowicza „Police”, wydanego nakładem oficyny „Książka i Wiedza” w 1974 r. Wiele drastycznych opisów do głębi poruszyło słuchaczy, nieświadomych często wcześniej, jak wielki był bezmiar ludzkiego nieszczęścia i cierpienia, którego niemym świadkiem stały się potężne ściany Hydrierwerke i zrujnowane obozowe baraki. Gruntowne przygotowanie pozwoliło na przygotowanie bardzo ciekawego występu.

Nie mogło także zabraknąć kilku słów o wydarzeniach na Pomorzu Zachodnim podczas wielkiej ofensywy radzieckiej w 1945 r. Pośród poruszanych tematów znaleźć można było m. in. próby przełamania Wału Pomorskiego, bitwę o Stargard, zwaną przez Niemców operacją Sonnenwende, walki o Dąbie (ówczesną część Wielkiego Miasta Szczecina, po wojnie jedno z wielu osiedli), trwające w marcu 1945 r., a wreszcie operację forsowania Odry i zajęcie Szczecina 26 kwietnia 1945 r., dzięki czemu na oścież został otwarty szlak bojowy na Berlin. Każdemu wydarzeniu poświęcono osobny fragment, dodając też wiele ciekawostek, nieznanych powszechnie.

 

Wydarzenie dobiegło końca kilkanaście minut po godzinie 20. Wysiłki organizatorów i gości nagrodzone zostały gromkimi oklaskami oraz gratulacjami. Nie ulega wątpliwości – imprezę tę należy zaliczyć do jednej z najbardziej udanych w ostatnim czasie. Zarówno za sprawą niezwykle ciekawego programu, jak i gruntownego przygotowania. Oby więcej takich inicjatyw!

Zdjęcia do obejrzenia w "Fotogalerii".

_________________________________________________________________________________________________________________

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia 22 kwietnia 2016 r. czterej uczniowie naszej szkoły – Michał Krajniak, Piotr Grzegorzek, Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanym przez Koło Europejskie w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Młodzież poznała wyniki konkursu tuż po weekendzie majowym, 4 maja 2016 r. Wynikało z nich, że Krzysztof Andrulonis zdobył II miejsce w konkursie, Michał Krajniak III miejsce, natomiast pozostali uczniowie naszej szkoły uplasowali się w pierwszej dwudziestce spośród ponad 40 uczestników. Serdeczne gratulacje dla naszych uczniów!

Wręczenie nagród miało szczególny wymiar. Uczestnicy konkursu wzięli udział w zajęciach „Europejskiego Uniwersytetu Latającego”, którego zajęcia odbywały się 10 maja 2016 r., tym razem pod hasłem „Przyszłość Unii Europejskiej”. Zajęcia organizowane były w ramach obchodów Dnia Europy w Białej Szkole w Policach. Obchody rozpoczęły się o godzinie 9:30 zajęciami z animatorem – Katarzyną Górkiewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, partnerem projektu. Uczestnicy odpowiedzieli na kilka pytań, następnie mieli za zadanie ustawić się w kolejności według dnia i miesiąca urodzenia bez używania słów. Dalej obejrzeli krótką prezentację, poświęconą innowacjom w polskim szkolnictwie, wprowadzanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, na koniec natomiast wykonali plakaty, mające na celu przekazać, co sądzą o dalszych losach Unii Europejskiej. Z prac wynikało, że najważniejsza dla młodzieży jest tolerancja, równość wszystkich Europejczyków, otwarte granice i możliwość podejmowania pracy i nauki w każdym kraju Unii Europejskiej. Podnosiły się też głosy, że więzi w ramach Unii należy w coraz większym stopniu pogłębiać. Wiele słów zostało poświęconych referendum czerwcowemu w Wielkiej Brytanii i możliwości tzw. Brexitu. Zdania w tej sprawie były podzielone, choć większość uważała, że kraj ten powinien pozostać w strukturach UE. Chwilę później swoje projekty, poświęcone różnym aspektom działania Unii Europejskiej oraz temu, co ją jeszcze czeka, przedstawili uczniowie – gospodarze z Gimnazjum nr 6 w Policach, a także młodzież ze Szkoły Europejskiej Niemiecko – Polskiego Gimnazjum w Locknitz. W związku z obecnością na sali osób różnych narodowości, językiem technicznym zajęć był język angielski i to przede wszystkim w nim porozumiewali się uczestnicy. Po przedstawieniu prac nadeszła krótka pora na posiłek. Po nim nadszedł czas na prelekcję, wygłoszoną przez dr Jerzego Andrzeja Wojciechowskiego, członka Team Europe. Chwalił on starania młodzieży na rzecz dalszego istnienia Unii Europejskiej i zachęcał do coraz większej aktywności, udzielania się na różnych płaszczyznach i aktywnego działania na rzecz własnego środowiska.

 

Na zakończenie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie. Fundatorami upominków było Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Miasta Police, Komisja Europejska, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europe Direct Szczecin. Po zakończeniu uczniowie powrócili do Przecławia ok. godz. 14:30.

__________________________________________________________________________________________________________

Relacja z zabawy historycznej

II wojna światowa powszechnie nazywana jest najbardziej krwawym i najważniejszym konfliktem zbrojnym w dziejach. Czy jednak poziom wiedzy uczniów szkół podstawowych odzwierciedla wagę tego dużego kawałka historii całego globu? Postanowiliśmy to sprawdzić – w formie „Zabawy historycznej”!

W zmaganiach wzięły udział, na zaproszenie uczniów Publicznego Gimnazjum w Przecławiu, realizujących projekt rekrutacyjny do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży, drużyny 4-osobowe, złożone z uczniów szkół podstawowych, położonych na terenie gminy Kołbaskowo. Ostatecznie do zmagań przystąpiły cztery zespoły – trzy ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu oraz jeden ze Szkoły Podstawowej w Będargowie.

Termin zabawy został wyznaczony na środę, 13 kwietnia 2016 r. Oficjalne powitanie przybyłych przez organizatorów przedsięwzięcia miało miejsce równo o godzinie 16. Już kilka chwil po wyjaśnieniu podstawowych zasad przyjacielskiej rywalizacji i prezentacji grup, można było przystąpić do zabawy. Każda grupa miała za zadanie przebyć 8 kolejnych stacji, z czego na każdej czekało na nich inne zadanie – na wykonanie każdego z nich było tylko 10 minut. Wiodącym tematem wszystkich wyzwań były dzieje II wojny światowej oraz krajoznawstwo terenów Pomorza Zachodniego. Stanowiska rozmieszczone były w różnych miejscach szkoły, nad każdym z nich opiekę sprawował jeden członek Koła Europejskiego, działającego w Publicznym Gimnazjum.

Pierwsze zadanie polegało na rozpoznaniu obiektów, przedstawionych na zdjęciach. Przede wszystkim znalazły się tutaj architektoniczne perełki minionych czasów, jak również dobrze znane budynki współczesne i osobliwości przyrodnicze. Uczniowie musieli jedynie dopasować numer zdjęcia do odpowiedniego opisu. Przygotowano 20 fotografii, z czego każda prezentowana była przez 30 sekund, bez możliwości powrotu.

Chwilę później zadaniem uczniów podstawówek było przyporządkowanie nazw miast województwa zachodniopomorskiego do odpowiednich opisów, ujmujących w treściwy sposób najważniejsze fakty i najlepiej kojarzące się z daną miejscowością tradycje, legendy, budowle… Zawodnicy dopasować musieli do właściwych opcji 10 miejscowości, zapisanych w ramce powyżej.

Jako kolejne stawało przed młodzieżą „historyczne domino”, w którym ujęto najważniejsze nazwy historyczne, związane z naszymi terenami, jak również fakty, wyjęte z historii lat 1939 – 1945 na naszej ziemi. Wbrew pozorom, wcale nie było ono szczególnie trudne – wystarczyło trochę sprytu i pomysłowości.

Na półmetku krótki odpoczynek – na mapie labiryntu należało rozrysować trasę ucieczki polskiego więźnia przez wąskie korytarze, chronione przez niemieckich esesmanów. Z tym nikt nie miał problemów.

Piąte z kolei stanowisko poświęcone zostało plakatom okresu wojennego, które drukowano wszędzie, jak Europa długa i szeroka. Oczywiście, sztuka afiszu, nawołującego do podjęcia służby wojskowej, kwitła także za oceanem. Drużynom, biorącym udział w rywalizacji, przedstawiono pięć co bardziej znanych przykładów. Zadaniem ich było określenie, do armii którego państwa mogła być kierowana grafika oraz wymyślenie innego hasła, które mogłoby się pojawić w miejsce oryginalnego.

Kolejny punkt w całości poświęcony został wydarzeniom z krótkiej, ale burzliwej historii fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Po obejrzeniu 5-minutowego filmu, rejestrującego spacer po najważniejszych pozostałościach zakładu, zespoły otrzymywały tekst, dotyczący przeszłości Hydrierwerke, w którym należało uzupełnić luki wyrazami podanymi w ramce powyżej. Zadanie to raczej nie okazało się dla nikogo zbyt trudne.

Ostatnie dwa stanowiska mieściły się na drugim piętrze. Na pierwszym z nich szczególnie mogli popisać się uczniowie, żywo pasjonujący się militarystyką. Zadaniem drużyn było przyporządkowanie numerów, przedstawionych na schematycznym zdjęciu munduru Wojska Polskiego z kampanii wrześniowej 1939 r., do odpowiednich nazw poszczególnych elementów wyposażenia typowego więźnia z początku konfliktu.

Na zakończenie uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją kreatywność i zdolność dedukcji. Na podstawie filmu, obrazującego zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów, musieli określić zmiany terytorialne, jakie dotknęły Polskę po 1945 r. Kolejne pytanie dotyczyło działań, jakie musiały podejmować nowe polskie władze celem stworzenia z poszczególnych ziem, zniszczonych pożogą wojenną, jednego, spójnego państwa. Ostatnie polecenie wymagało od uczestników logicznego myślenia – musieli oni określić, czy skutki zmian granic, wprowadzonych w 1945 r., były dla Polski negatywne czy pozytywne oraz podać 1 argument swojej decyzji. Całe szczęście, większość zespołów i z tym nie miała żadnego problemu.

Po półtorej godzinie, czyli ok. 17:30, wszystkie drużyny zakończyły już swój bój o jak najlepsze pozycje. Na zakończenie nastąpiły uroczyste podziękowania za przybycie, młodzież otrzymała również ulotki, poświęcone fabryce benzyny syntetycznej i trochę słodyczy, aby uzupełnić powstałe podczas zabawy braki.

Na wyniki rozgrywki nie trzeba było długo czekać – oczywiście, w powietrzu wisiało pytanie, kto zdobył najwięcej punktów i okazał się zwycięzcą? Zaszczytne I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Będargowie, uzyskując 88 pkt. z 97 możliwych. Niewiele dalej uplasowała się drużyna, złożona z uczniów klasy 6A ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu, uzyskując 86 pkt. III miejsce przypadło uczniom z klasy 6B, którzy mogą cieszyć się aż 84 pkt. Wyróżnienie natomiast należy się uczniom z klasy 6C, którzy zdobyli 78 pkt. Wszystkim uczestnikom zmagań należą się serdeczne gratulacje i podziękowania za poświęcenie swojego popołudnia na rzecz edukacji historycznej!

 

Zarówno forma, jak i treść przeprowadzonej zabawy historycznej zdecydowanie przypadła młodszym uczniom do gustu. Świadczy to o tym, że warto taką nietypową formułę jak najczęściej wykorzystywać. Pozostaje życzyć więcej tak udanych pomysłów!

________________________________________________________________________________________________________________

 

Wyjazd członków Koła Europejskiego do fabryki benzyny syntetycznej w Policach

9 kwietnia 2016 r. 10 uczniów, działających w Kole Europejskim, miało wspaniałą szansę zobaczenia na własne oczy jednej z dwunastu w Europie i trzech w Polsce fabryki benzyny syntetycznej, zbudowanej w 1938 r. w Policach.

Niestety do dzisiaj z potężnego niegdyś kompleksu, rozciągającego się na 200 ha powierzchni, pozostały już tylko ruiny – większość została zniszczona podczas bombardowań alianckich w 1944 i 1945 r., natomiast wyposażenie zakładu zabrali Rosjanie podczas swoich rządów w Enklawie Polickiej w 1945 i 1946 r. Nawet szkielety potężnych niegdyś budowli po dziś dzień zapierają dech w piersiach osobom, które odwiedzają to miejsce.

Wycieczka, pod opieką Pana Zbigniewa Piaseckiego, rozpoczęła się pod budynkiem naszego gimnazjum o godzinie 10:15. Kilkanaście minut później uczniowie wyruszyli w dosyć długą podróż do Polic, która potrwała półtorej godziny. Tam udali się w pierwszej kolejności do bunkra, w którym rezyduje grupa rekonstrukcyjna, do której należy Pan Grzegorz Wołowicz – nauczyciel WOS-u w gimnazjum. Zostali tutaj powitani przez trzech rekonstruktorów, przebranych w stroje trzech ważnych armii biorących udział w zmaganiach II wojny światowej – niemieckiej, polskiej i amerykańskiej. Każdy z panów opowiedział o swoim mundurze, wszystkich jego elementach oraz akcesoriach, które otrzymywał każdy żołnierz przed wyjściem na front. Nie zabrakło ciekawostek historycznych, dotyczących wad i zalet rozwiązań stosowanych w poszczególnych wojskach oraz możliwości samodzielnego przetestowania niektórych elementów uzbrojenia, jak choćby niemieckiego hełmu oraz Panzerfausta. Wszyscy uczestnicy wycieczki z ciekawością przypatrywali się pokazowi i z całą pewnością chętnie posłuchaliby tych jakże ciekawych historii dłużej, gdyby nie naglący program. Po serdecznych podziękowaniach gimnazjaliści ruszyli dalej w drogę.

O godzinie 13, w bunkrze Towarzystwa Historycznego SKARB przy ul. Spółdzielczej 31 w Policach, rozpoczęło się zwiedzanie fabryki benzyny syntetycznej z przewodnikiem. Pierwszym elementem na trasie wycieczki był powalony komin fabryczny, którego wysokość wynosiła aż 120m! Jako kolejne pokazały się na horyzoncie pozostałości betonowych pomostów, którymi okalana była cała fabryka. Chwilę później zwiedzający mieli okazję znaleźć się w środku pomieszczenia, służącego niegdyś do przechowywania węgla, dzisiaj natomiast jako siedlisko dla nietoperzy. Za kilkaset metrów oczom wszystkich ukazała się jedna z najpotężniejszych budowli fabryki – elektrownia węglowa, która wytwarzała energię dla całego zakładu. Na lewo od niej widoczny był młyn węglowy – potężna, czerwona bryła, najwyższy punkt aktualnie istniejącej zabudowy. Posuwając się dalej na lewo, wycieczka przecięła dawną ulicę Komorową, zniszczoną podczas II wojny światowej, a po chwili można już było zauważyć system kanałów, w których położone były rurociągi, transportujące benzynę i inne frakcje destylacji. Kolejną atrakcją była możliwość wejścia do potężnego silosu, w którym przetrzymywano węgiel. Nieopodal znajdowała się wieżyczka wartownicza, o murach grubych na ok. 1,5 metra. Ostatnim obiektem był dawny dworzec towarowy przy fabryce oraz zabudowania Norddeutsche Mineralölwerke GmbH, działającej przy fabryce podczas II wojny światowej. Na zakończenie wyprawy uczniowie obejrzeli ekspozycje historyczne, przygotowane w siedzibie SKARB-u, a o 15:15 wyruszyli w drogę powrotną. Ok. godziny 17:00 znaleźli się z powrotem w Przecławiu.

 

Wyjazd był dość odległy, jednak na pewno warty odbycia. Oby więcej tak ciekawych pomysłów i tak wartościowych miejsc do odwiedzenia!

Zdjęcia z wyjazdu do obejrzenia w "Fotogalerii".

Link do filmiku, podsumowującego wyjazd uczniów do Hydrierwerke: https://www.youtube.com/watch?v=JZHteM5mVzc&feature=youtu.be

_____________________________________________________________________________________________________________

Dwóch naszych uczniów realizuje projekt do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży!

Mamy przyjemność poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły - Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis - realizują zadanie rekrutacyjne, które przy pozytywnej opinii jury może dać im przepustkę do zasiadania w sejmowych ławach już 1 czerwca 2016 r. 

Tegoroczny temat rekrutacji brzmi następująco: "Miejsca pamięci —  materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości". Wybór naszych uczniów padł na znajdujące się w Policach ruiny fabryki benzyny syntetycznej, jednej z 12 takich w Europie, a 3 w Polsce, wzniesionej przez Hitlera w latach 1938 - 1940. Dzisiejsze pozostałości upamiętniają dawną potęgę niemieckiego wojska i gospodarki, lecz przede wszystkim przypominają martyrologię więźniów obozów pracy przmusowej, rozrzuconych wokół Hydrierwerke, których zamieszkiwało na tych terenach w ciągu całej wojny 30 - 40 tys. 13 tys. z nich poniosło śmierć na skutek zbyt ciężkiej pracy, wycieńczenia, głodu i od chorób zakaźnych. Wiedza jednak o tym wszystkim wciąż pozostaje raczej ukryta, nie mówi się o tym zbyt wiele, umniejszając roę zakładów w dziejach wojennych naszych terenów - jest to działanie nieprawidłowe, w związku z czym Marta i Krzysztof chcą zapobiec dalszemu zapominaniu o tym jakże ważnym miejscu pamięci. 

Życzymy powodzenia, trzymamy kciuki i oferujemy swoją pomoc!

Prezentacja dotycząca zasad rekrutacji do XXII SDiM: XXII_Sejm_Dzieci_i_Mlodziezy.pdf 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

Relacja ze spotkania promocyjnego książki "Bitwa o Szczecin dzień po dniu"

11 marca 2016 r. w auli Gimnazjum w Przecławiu odbyło się spotkanie z Michałem Rembasem.

Wykład jednego z trzech autorów książki „Bitwa o Szczecin. Dzień po dniu” to pomysł na podzielenie się wiedzą i zainteresowania ciekawym tematem, jakim są walki, toczone w kwietniu 1945 r. o sforsowanie Odry i możliwość zajęcia Szczecina, co nastąpiło 26 kwietnia 29145 r. Dodatkowo rozmowa z mieszkańcami Przecławia - miejscowości, o którą w 1945 r. toczyły się walki, jest okazją do poszerzenia wiedzy o nieznane autorowi wątki, wspomnienia – mogą one krążyć w społeczności lokalnej, ale nie są szerzej znane.

Autor książki przygotował dla słuchaczy niezwykle ciekawą prezentację, która, sądząc po ilości sprzedanych egzemplarzy książki, skutecznie zachęciła słuchaczy do poznania szczegółów wielkiej historii II wojny światowej na naszych terenach.

Kilka słów o autorach książki:

Michał Rembas

Dziennikarz – podróżnik i historyk. Pasjonat starych cmentarzy, architektury i wojskowości, współpracował z „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Wędrowcem Zachodniopomorskim” oraz „Aktualnościami Turystycznymi”. Autor książek: „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”, „Cuda na fasadach” oraz współautor książek: „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski”, „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina”.

Grzegorz Ciechanowski

Absolwent Akademii Obrony Narodowej. Oficer Wojska Polskiego, służył w jednostkach operacyjnych artylerii, był oficerem łącznikowym misji Armii USA. Po wejściu Polski do NATO Szef Wydziału Prasowego i Protokołu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód; Szef Wydziału Współpracy Cywilno-Wojskowej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Doktor historii, Uniwersytet Szczeciński (2006). Od 2008 r. autor książek i artykułów na temat historii wojskowości oraz operacji pokojowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym „Kurs bojowy Stettin” (2011).

Zdjęcia do obejrzenia w "Fotogalerii".

______________________________________________________________________________________________________________

Propozycje kandydatów Koła Europejskiego na patrona szkoły

W II semestrze roku szkolnego 2015/16 Koło Europejskiego przygotowało swoje propozycje na patrona Publicznego Gimnazjum w Przecławiu. Proces nadawania szkole imienia konkretnej postaci lub grupy osób został zapoczątkowany w roku szkolnym 2015/2016.

Poniżej przedstawiamy opisane wtedy propozycje:

**********************************

JÓZEF HALLER I BŁĘKITNA ARMIA

– W powszechnej świadomości gen. Józef Haller jawi się jako wielki dowódca, który przyprowadził z Francji Błękitną Armię, która potem wzięła udział w walkach z bolszewikami na froncie wschodnim – mówił historyk wojskowości prof. Michał Klimecki.

13 sierpnia 1873 urodził się Józef Haller, generał i polityk. Dowódca Błękitnej Armii.

Studiował w Wiedniu w Wojskowej Akademii Technicznej, następnie służył w armii austriackiej. – Pośród ówczesnego młodego pokolenia było dobrze widziane uzyskać stopień oficerski, ponieważ robiono to z myślą o tym, że to się kiedyś przyda. Młodzi szkolili się z myślą o wolnej i niepodległej Polsce – mówił prof. Michał Klimecki.

Gen. Józef Haller w czasie I wojny światowej był dowódcą II Brygady Legionów. – W moim odczuciu życiorys generała jest typowym życiorysem tych, którzy podjęli gdzieś w I wojnie światowej odpowiedzialność za losy pokolenia i potem tej odpowiedzialności do końca życia się nie wyrzekli – komentował płk Tadeusz Panecki.

Twórca Błękitnej Armii

Od 4 października 1918 generał Haller dowodził powołaną z ramienia Komitetu Narodowego Polskiego Armią Polską we Francji. Powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincaré 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego, ochotnicza formacja wojskowa, nazywana była Błękitną Armią od koloru mundurów. Były to najliczniejsze polskie siły wojskowe na obczyźnie. Zostały one uznane przez państwa Ententy za samodzielną, sojuszniczą i jedyną współwalczącą Armię Polską. Wyposażona w nowoczesną broń, a zwłaszcza samoloty i czołgi Renault FT-17, wzmocniła tworzące się później Wojsko Polskie.

– Jego wielką zasługą jest to, iż przybywając do Francji z jakąś wizją tworzenia wojsk polskich, dbał o to, aby były one suwerenne i że tym wojskom, gdzie duża część oficerów była pochodzenia francuskiego, nadał wyraźnie narodowy charakter – komentował historyk wojskowości płk Tadeusz Panecki.

Po odzyskaniu niepodległości

W 1919 roku Armia Polska licząca blisko 70 tysięcy żołnierzy została przetransportowana do Polski i wzięła udział w zwycięskich walkach polsko-ukraińskich w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

We wrześniu 1919 roku Błękitną Armię przeformowano, a dywizje zostały włączone do Wojska Polskiego. W okresie wzrostu napięcia z Niemcami, przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego, oddziały Błękitnej Armii zostały przerzucone na granicę zachodnią, tworząc główne siły frontu południowo-zachodniego i południowego.

Generałowi przypadło też w udziale przejęcie Pomorza, gdzie 10 lutego 1920 dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Tego dnia w Pucku gen. Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, symbolizujący powrót Polski do Bałtyku. Wspominając po latach tamtą historyczną chwilę, dowódca nie ukrywał wzruszenia – Rzeczpospolita stała się znów władczynią na swoim Bałtyku – mówił.

Wojna polsko-bolszewicka

Generał Haller w 1920 roku został Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej. Podczas Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami broniącymi przedpola stolicy, był członkiem Rady Obrony Państwa, a następnie dowódcą frontu północno-wschodniego.

Działalność polityczna

W 1922 roku gen. Haller został wybrany na posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ówczesnymi przepisami musiał zawiesić swoją służbę żołnierza zawodowego. Jednak już w następnym roku, po zrzeczeniu się mandatu, powrócił do wojska na stanowisko Generalnego Inspektora Artylerii.

Generał często krytykował Józefa Piłsudskiego. Po przewrocie majowym 1926 roku został zwolniony ze służby. W latach 1936-1939 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy. Od 1936 roku wraz z gen. Władysławem Sikorskim, Ignacym Janem Paderewskim i Wincentym Witosem współtworzył antysanacyjny Front Morges.

Emigracja

Po kampanii wrześniowej gen. Haller przedostał się przez Rumunię do Francji. Tam oddał się do dyspozycji gen. Władysława Sikorskiego, szefa tworzonego na emigracji rządu Rzeczypospolitej. W latach 1940-1943 pełnił w nim funkcję ministra oświaty.

Po zakończeniu wojny gen. Józef Haller zdecydował się pozostać na obczyźnie. Zmarł 4 czerwca 1960 w Londynie. Jego prochy zostały sprowadzone do kraju w 1993 roku i spoczęły w krypcie kościoła Świętej Agnieszki w Krakowie.

 

Dlaczego warto wybrać Józefa Hallera?

·         Jest uznawany za jednego z bohaterów narodowych – podczas I wojny światowej walczył o niepodległość Polski, stosując przy tym bardzo udaną metodę stworzenia wojsk u boku jednego z państw sojuszniczych

·         Po powrocie do Polski w 1919 r. wraz z Błękitną Armią witany był jak bohater, z wielkim entuzjazmem. Stworzone przez niego oddziały wygrały wiele bitew i często decydowały o dalszych losach Polski

·         Dokonał zaślubin Polski z morzem, a jak wiadomo, Morze Bałtyckie jest jednym z największych polskich skarbów, a szczególnie już naszych terenów

·         Promował on idee demokratyczne, sprzeciwiał się przewrotowi Piłsudskiego w 1926 r., który w pewnej mierze pozbawił Polski prawdziwej demokracji

·         Zawsze dbał o dobro naszej ojczyzny i walczył w jej obronie, nie obawiając się o własne zdrowie i życie

·         Po II wojnie światowej nie zgodził się na rządy komunistów w Polsce i w geście protestu aż do śmierci pozostał na emigracji.

 

*****************************

ROTMISTRZ WITOLD PILECKI

75 lat temu, 19 września 1940, Rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu, aby dostać się w celach wywiadowczych do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu – mieście w Karelii, w północno- zachodniej prowincji Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Leliwa. Od 1910 rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Od 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Wybuch wojny w 1914 r. zaskoczył rodzinę Pileckich na wakacjach w Druskiennikach. Nie mogąc wrócić do zagrożonego niemiecką okupacją Wilna, ani do dalekiego Ołońca, gdzie pracował ojciec, Ludwika Pilecka w sierpniu tegoż roku pojechała do swej matki mieszkającej w Hawryłkowie na Mohylowszczyźnie i tam posłała dzieci do szkół w Orle.

W 1917 roku, po Rewolucji Lutowej, upadku caratu i powstaniu tymczasowego rządu Kiereńskiego, harcerstwo polskie wyszło z podziemia.Dzięki rozluźnieniu frontu w roku 1918, prawie wszyscy starsi harcerze, w tym Witold Pilecki, opuścili Orzeł i przedostali się na tereny odradzającej się Polski. Maturę zdał w 1921 roku.W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, walczył podczas wojny z Armią Czerwoną, jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. 5 sierpnia 1920 wstąpił do 211 Pułku Ułanów i w jego szeregach walczył w bitwie warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej i brał udział w buncie gen. Żeligowskiego. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po wojnie został zdemobilizowany i w 1922 r. rozpoczął studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego.W 1934 Witold Pilecki awansował na podporucznika rezerwy, był w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Lidzie z przydziałem mobilizacyjnym do 26 Pułku Ułanów Wielkopolskiech w Baranowiczach. Sąsiadem Pileckich był marszałek Edward Śmigły- Rydz. W sierpniu 1939 Witold Pilecki został zmobilizowany, walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem,ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka. Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939 i przeszedł do konspiracji.

W konspiracji

Po zakończeniu kampanii wrześniowej przedostał się do Warszawy, był jednym z twórców powołanej 9 listopada 1939 konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej. Nadzorował i zakładał sieć tajnych skrytek na dokumenty, podziemną bibułę oraz broń palną, jedną z nich założył we własnym mieszkaniu. Na przełomie 1941/42 roku Tajna Armia Polska weszła w skład Związku Walki Zbrojnej.

Zobaczyć na własne oczy

Do zadania wywiadu w Auschwitz zgłosił się właśnie Pilecki. 19 września 1940 pozwolił się aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu. Trafił do KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński. Jego misja mogła się zakończyć właściwie już pierwszego dnia. Niemcy, żeby zastraszyć przywiezionych ludzi, przeprowadzili tragiczną inscenizację ucieczki. - Jeden z wachmanów wyciągnął przywiezioną osobę i powiedział: "Biegnij do ogrodzenia". Ten człowiek, nieświadomy tego, co się za chwilę wydarzy, pobiegł. Został zastrzelony. Jako współodpowiedzialnych za tę rzekomą ucieczkę rozstrzelano jeszcze dziesięciu innych ludzi - mówił w audycji Katarzyny Kobyleckiej Jacek Pawłowicz.

W łapach bezpieki

Kiedy pięć lat później, 8 maja 1947 Pilecki został aresztowany przez komunistów, przyznał, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - Oświęcim był igraszką.

Rotmistrz Pilecki został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, zaś działania wywiadowcze uznał za działalność informacyjną na rzecz II Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów. Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego ppłk Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kpt. Józef Brodecki.

Wyrok

- Nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska - mówiła córka Witolda Pileckiego. Proces rotmistrza rozpoczął się 3 marca 1948. Już 15 marca został skazany na karę śmierci. Żona wraz z przyjaciółmi rozpaczliwie walczyła o jego ułaskawienie. O łaskę zabiegano m.in. u Józefa Cyrankiewicza, który wraz z nim był w Auschwitz. - Cyrankiewicz nic nie zrobił - mówił historyk w "Wieczorze naukowym", wyemitowanym w maju 2011 roku. - Co więcej: on ukradł legendę rotmistrza. To przecież o Cyrankiewiczu mówiono, że tworzył konspirację w Auschwitz, że był przywódcą ruchu oporu.

 

W maju 1948 roku wykonano wyrok strzałem w tył głowy. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano im ciała. Jak wspomina córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz, nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.

**********************************

AUGUST EMIL FIELDORF PS. "NIL"

August Emil Fieldorf ps. "Nil" (ur. 20 marca 1895 w Krakowie, stracony 24 lutego 1953 w Warszawie) - generał brygady Wojska Polskiego, bojownik o niepodległość Polski, dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE.

Młodość

Generał urodził się 20 marca 1895 w Krakowie. 6 sierpnia 1914 zgłosił się na ochotnika do formowanej I Brygady Legionów. Wraz z nimi wyruszył na front rosyjski, gdzie służył w randze zastępcy dowódcy plutonu piechoty. W 1916 został awansowany do stopnia sierżanta, a w 1917 skierowany do szkoły oficerskiej. Po kryzysie przysięgowym wcielony do armii austriackiej i przeniesiony na front włoski. Zdezerterował i w sierpniu 1918 zgłosił się do Polskiej Organizacji Wojskowej w rodzinnym Krakowie.

Okres formowania się państwa polskiego

Od listopada 1918 w szeregach Wojska Polskiego, początkowo jako dowódca plutonu, a od marca 1919 dowódca kompanii CKM. W latach 1919-1920 uczestniczył w kampanii wileńskiej. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej w randze dowódcy kompanii brał udział m.in. w wyzwalaniu Dyneburga, Żytomierza i w wyprawie kijowskiej.

Lata międzywojenne

Po wojnie pozostał w służbie czynnej. W 1928 został awansowany na majora i przeniesiony do służby w 1 Pułku Piechoty Legionów na stanowisku dowódcy batalionu. W 1935 został przeniesiony na stanowisko dowódcy samodzielnego batalionu granicznego "Troki" w pułku KOP "Wilno". W rok później został awansowany do stopnia podpułkownika.

Niedługo przed wybuchem II wojny światowej mianowany dowódcą 51 Pułku Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego - w Brzeżanach, w ramach 12 Dywizji Piechoty (tarnopolskiej) (dowodził nim w czasie kampanii wrześniowej 1939).

II wojna światowa

W wojnie obronnej przeszedł cały szlak bojowy 12 Dywizji Piechoty jako dowódca 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego. Po jej rozbiciu w nocy z 8 na 9 września w bitwie pod Iłżą, przebił się w cywilnym ubraniu do rodzinnego Krakowa. Stamtąd spróbował przedostać się do Francji, jednak został zatrzymany na granicy słowackiej i internowany w październiku 1939. W kilka tygodni później zbiegł z obozu internowania i przez Węgry przedostał się na zachód, gdzie zgłosił się do tworzącej się polskiej armii.

We Francji ukończył kursy sztabowe i został awansowany na pułkownika w maju 1940 roku. We wrześniu tego roku jako pierwszy emisariusz został przerzucony do kraju.

Początkowo działał w warszawskim Związku Walki Zbrojnej, a od 1941 w Wilnie i Białymstoku. W sierpniu 1942 został mianowany dowódcą Kedywu KG AK. Służbę na tym stanowisku pełnił do lipca 1944, gdy został mianowany zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Na krótko przed upadkiem powstania warszawskiego, rozkazem Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego z 28 września 1944 awansowany na stopień generała brygady i mianowany na stanowisko Naczelnego Komendanta organizacji NIE, kadrowego odłamu Armii Krajowej przygotowanego do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

Wydał rozkaz likwidacji generała SS w Warszawie Franza Kutschery.

Lata powojenne

7 marca 1945 został aresztowany przez NKWD w Milanówku pod fałszywym nazwiskiem Walenty Gdanicki i nierozpoznany został zesłany do obozu pracy na Uralu. Po odbyciu kary, w październiku 1947 powrócił do Polski i osiedlił się pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. Nie powrócił już do pracy konspiracyjnej.

10 listopada 1950 stawił się w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Łodzi. Po wyjściu z siedziby RKU został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie śledczym MBP na ul. Koszykowej. Później przewieziony do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37 i oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa.

 

 

Po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie przez UB zeznania podwładnych gen. Fieldorfa - mjr.Tadeusza Grzmielewskiego"Igora" i płk.Władysława Liniarskiego "Mścisława" którego torturowano, generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m.st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską na karę śmierci przez powieszenie (on sam chcial przez rozstrzelenie). Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej. Ciało Emila Fieldorfa potajemnie pochowano w nieznanym do dziś miejscu.

 

Prezentacja dotycząca pierwotnego planu prowadzenia procesu nadawania szkole patrona: proces_nadawania_szkole_patrona_pre.pdf 

_________________________________________________________________________________________________________________

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Dnia 27 stycznia każdego roku, z decyzji Organizacji Narodów Zjednoczonych, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji we wszystkich miejscach kaźni narodu żydowskiego odprawiane są liczne nabożeństwa, organizowane są oficjalne obchody. Nie możemy nigdy zapomnieć o 11 mln ludzi, których pochłonęła nazistowska polityka antysemicka. Z okazji obchodów członkowie Koła Europejskiego mieli okazję wysłuchać prezentacji o historii Holocaustu i jego wymiarze. Wiele osób poważnie ona poruszyła.

Link do prezentacji: holocaust_pre.pdf 

____________________________________________________________________________________________________________

Sprawozdanie z EuroWeeku

W dniach 12 – 16 grudnia 2015 r. 25 uczniów naszej szkoły – członków Szkolnego Koła Europejskiego, miało okazję wziąć udział w szkoleniu, dotyczących wiedzy o krajach Europy i świata, umiejętności personalnych oraz doskonalenia umiejętności współpracy, organizowanym pod wspólną nazwą EuroWeek.

Wyprawa rozpoczęła się dnia 12 grudnia, w sobotę, o godzinie 7 rano, na szczecińskim dworcu. Punktem docelowym podróży było Międzygórze, malownicza, górska wioska, położona w Kotlinie Kłodzkiej, u stóp masywu Śnieżnika, najpotężniejszego szczytu w tej okolicy. Czas jazdy wyniósł ok. 11 godzin, uczestnicy dotarli na miejsce tuż przed godziną 18. Nadszedł czas na zakwaterowanie w pokojach, a następnie kolację. O 19:30 nadszedł czas na oficjalne powitanie uczestników zajęć. Oprócz naszej szkoły, w warsztatach udział wzięli także uczniowie z gimnazjum w Sierakowie, położonym w powiecie rawickim, w województwie wielkopolskim. Jednak, mimo wszystko, znacznie większą chyba niespodziankę sprawili organizatorzy zajęć. Jak się okazało, byli nimi wolontariusze, przybyli z całej kuli ziemskiej. Spotkać można tutaj było osoby z Włoch, Turcji, Łotwy, Litwy, Danii, Indonezji, Filipin, Wietnamu, Indii, Chin, Kanady, Kenii, Konga czy Azerbejdżanu! Dla wszystkich z nich językiem warsztatowym był angielski, który okazał się również mową bazową wszystkich zabaw i zadań, które stawały przed uczestnikami. Powitanie, sprawione przez prowadzących, było szalenie żywiołowe i wyraźnie dające do zrozumienia, że podczas najbliższych czterech dni nikt nie będzie się nudził. Po wprowadzeniu nastąpiła krótka przerwa i rozpoczęła się dyskoteka, jedna z czterech podczas naszego pobytu :)

Kolejne dwa dni minęły w świetnej atmosferze. Każdy rozpoczynał się od Energizera, czyli pół godziny, poświęconej zabawom, mającym rozbudzić wszystkich obecnych i zachęcić do całodziennej pracy. Większość pomysłów organizatorów na szybką pobudkę zdecydowanie przypadła wszystkim do gustu. Później rozpoczynały się właściwe zajęcia. Jak się okazało, bardzo luźno odnosiły się one do wzorcowego planu, przekazanego do szkoły przed naszym wyjazdem, jednak żadnego z nich nie można było nazwać nudnym! Ze względu na mnogość różnorakich aktywności, zostaną tutaj opisane tylko te najciekawsze bądź najzabawniejsze.

Pierwszym krokiem było opisanie naszych oczekiwań wobec nadchodzących dni, określenie, czego dokładnie chcielibyśmy się nauczyć. Niektóre z naszych oczekiwań były dosyć wygórowane, jednak z perspektywy czasu można stwierdzić, iż wszystkie je udało nam się wypełnić.

Ciekawym elementem była dosyć spontaniczna debata, prowadzona w języku angielskim. O ile pierwsze pytanie: „Czy zabawa na świeżym powietrzu jest lepsza od tej wewnątrz?” nie wywołało wielkich emocji, o tyle kolejne: „Kto jest lepszy: mężczyźni czy kobiety?” wywołało istną burzę, w którą włączyli się nie tylko uczniowie, lecz również wolontariusze. Jedynym środkiem zaradczym okazała się krótka przerwa, która ostudziła umysły dyskutantów :)

Jednym z ciekawszych zadań była walka w grupach, mająca stworzyć z uczniów dwóch szkół, biorących udział w tym turnusie projektu, jeden, zgrany zespół. Pierwszym poleceniem było wypisanie na plakatach po jednym, angielskim słowie, do każdej litery alfabetu. W dalszej kolejności, należało stworzyć historię, w której ujęte zostaną wszystkie wymienione hasła. Następnym etapem było przygotowanie scenki, ilustrującej stworzone opowiadanie – dla tych drużyn, które spuściły wcześniej wodze fantazji, wyzwanie prawie niemożliwe do zrealizowania. Ostatecznie jednak, wszystkim udało się wywinąć z opresji. Ostatnim, a przy tym najtrudniejszym poleceniem, było stworzenie filmu, o długości co najmniej 3 minut, na dowolny, wybrany przez drużynę temat. Wiadomo było, iż ma on być horrorem, tragedią, komedią albo love story. Na realizację superprodukcji przewidziano czas 45 minut, który jednak przedłużył się do pełnej godziny. W tym zadaniu kreatywność uczniów w wielu aspektach przerosła ich samych. Były trupy, byli transseksualiści, było spadanie z balkonów… kukieł, były skłócone małżeństwa, były wielkie przeprosiny i wiele innych. Prace były na tyle dobre, iż zostały one nominowane do Oscarów, w wielu różnych kategoriach :) Oficjalna prezentacja materiałów oraz wręczenie statuetek miało miejsce wieczorem.

Podczas szkoleń przeznaczono także kilka chwil na przekazanie nam wiedzy o podstawowych zwyczajach i elementarnym słownictwie poszczególnych krajów, z których pochodzili wolontariusze. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób witani są przyjaciele, młodsi bądź starsi członkowie rodziny, jak traktuje się wrogów, a jak ukochanych, a także nauczyliśmy się pytać o ogólne samopoczucie w kilku językach, jak choćby francuskim, filipińskim czy indonezyjskim.

Rozwinięciem tego dość krótkiego wstępu były prezentacje multimedialne, poświęcone kilku krajom Europy i świata. Ich głównym celem było przekazanie nam podstawowej wiedzy o klimacie, szacie roślinnej, tradycji i kulturze, zwyczajach codziennych, historii czy kuchni. W ten sposób omówione zostały m. in. Filipiny, Wietnam czy Indie. Bardzo ważne okazały się także prezentacje o roli czynników takich, jak doświadczenie, wiedza, otoczenie, zdolności czy cechy charakteru, w szybkości i jakości samorozwoju, jak również o wadach klasycznego profilu szkolnictwa i możliwościom ich zapobiegania. Dla wielu uczniów zaskakująca była krótka dyskusja o kreatywności i możliwościach jej twórczego zastosowania. Wielu z nas dopiero wtedy uświadomiło sobie, iż umiejętność twórczego, lotnego myślenia zastosować można nawet w najbardziej, wydawać by się mogło, schematycznych i logicznych sytuacjach. Wreszcie, nie zabrakło także prezentacji o dzisiejszych mediach, ich roli w naszym życiu oraz technikach manipulowania odbiorcą. Treści nam przekazane z pewnością sprawią, iż staniemy się bardziej świadomymi i trudniejszymi do oszukania widzami.

Jednego wieczoru przygotowano dla nas specjalną atrakcję, pod postacią nauki tańca. Część z proponowanych przez wolontariuszy układów pochodziła z ich własnych ojczyzn, wiele miejsca poświęcono też jednak bliższym nam kulturowo propozycjom. Najbardziej zaskoczył wszystkich świetnie zatańczony polonez, który powstał całkowicie spontanicznie, bez słowa instrukcji. Teraz zadajemy sobie pytanie, w jakim celu tyle czasu musimy go ćwiczyć przed zakończeniem roku :)

Większość zajęć przeplatana była różnorodnymi, szalenie ciekawymi zabawami, z których wiele przenieść można by było na pole szkolnej codzienności. Wolontariuszom zdecydowanie nie brakowało kreatywności, jednak najwięcej emocji wzbudziła chyba zabawa w Casanovę :) Poszczególni uczniowie dobierali się w pary chłopak –dziewczyna. Następnie jedno z nich zajmowało miejsce na krześle, natomiast drugie stawało z tyłu. Osoba siedząca na krześle stale narażona była na zaloty Casanovy, czyli tej osoby, której krzesło pozostawało puste. Ponieważ zwykle nie zależało jej za bardzo na aktualnym partnerze, stale próbowała od niego uciec. To od jego silnego uścisku zależało, czy zachowa przy sobie drugą połówkę, czy też to on stać się będzie musiał Casanovą. Uśmiechów i wybuchów radości było co nie miara!

Aby nie spędzać całych dni w zamknięciu, w poniedziałek przed południem zdecydowaliśmy się na krótki spacer, wraz z wolontariuszami, po okolicy. Wspinaczka pod górę nie należała do najłatwiejszych, jednak widoki, a także cel wyprawy – Ogród Bajek, w którym zgromadzono figurki postaci najgłośniejszych bajek animowanych do 2000 r., były tego warte :)

Przedostatni dzień naszego pobytu rozpoczął się od wycieczki autokarowej do dwóch najważniejszych miast malowniczej Kotliny Kłodzkiej, położonej na samym południowym krańcu Polski – Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka. W tej pierwszej miejscowości zobaczyliśmy Muzeum Zapałek, stary ratusz i rynek, a także Bramę Wodną, jeden z wielu ocalałych fragmentów murów miejskich, w drugiej natomiast zabytkowe centrum, Twierdzę Kłodzko, jak również jeden z najstarszych kościołów w tym regionie, pochodzący z XII w., znany przede wszystkim z tego, iż jego mury wciąż nie wyschły po powodzi stulecia z 1997 r. Tutaj także odbyliśmy krótki czas wolny, który większość uczniów wykorzystała na wizyty w kawiarniach i sklepach z pamiątkami.

Popołudnie tego ostatniego dnia wspólnych prac należeć będzie chyba w głowach wszystkich do tych niezapomnianych – stanęła przed nami „Mission Impossible”, którą realizować mieliśmy wspólnie – jako uczniowie dwóch różnych gimnazjów. Pod hasłem zadania kryło się 10 wyzwań, z których jedno było bardziej wymyślne od drugiego. Można tutaj wymienić m. in. stworzenie plakatu, promującego EuroWeek, wykonanie coveru przeboju Adele pt. „Hello”, przebranie 5 chłopaków za dziewczyny, wykonanie kostiumów, wzorowanych na kreacjach znanych ludzi muzyki czy filmu, nagranie świątecznego horroru, przygotowanie bożonarodzeniowego układu tanecznego, stworzenie reklamy, łączącej ze sobą Coca Colę i papier toaletowy, przygotowanie klipu, w którym przedstawione zostaną opinie uczestników EuroWeeku o przeprowadzonych zajęciach, a także przygotowanie drobnych niespodzianek dla wszystkich wolontariuszy. Na wykonanie wszystkich tych poleceń przewidziano jedynie 30 minut! Na szczęście, dzięki dwóm przywódcom (po jednym z każdej szkoły) i racjonalnemu podziałowi prac, udało nam się uporać z wszystkimi zadaniami, a „Mission Imposible” zamieniła się w „Mission Possible”!

Ostatnim zadaniem było przygotowanie krótkich prezentacjach o Polsce – naszym własnym kraju. Każda z siedmiu grup otrzymała inne zagadnienie, składały się na nie m. in. geografia, władze polityczne, kuchnia, oświata, kultura i tradycje, czy też turystyka. Jak się później okazało, nasze prace miały mieć dwojaki cel – po pierwsze, przekazanie wolontariuszom najważniejszych informacji o naszej ojczyźnie, a po drugie, wskazanie nam, jakie błędy popełnialiśmy podczas swoich prezentacji i jakie taktyki stosować, aby maksymalnie zaangażować słuchacza w naszą opowieść.

Po tym wszystkim nadszedł czas na oficjalne podsumowanie naszych prac w projekcie, wręczenie certyfikatów, udowadniających nabycie przez nas rozlicznych umiejętności, a także podziękowania, którym nie było wręcz końca. Jak się okazało, 5 dni spowodowało powstanie wielu nowych znajomości, zarówno między uczniami dwóch szkół, jak i młodzieżą oraz wolontariuszami. Na szczęście, za sprawą dzisiejszych technologii, wielkie odległości nie stoją na przeszkodzie dogodnemu kontaktowi. Mimo tego nawet, rozstanie z nowymi kolegami i przyjaciółmi było dla wielu z nas bardzo trudne. Prowadzący w pewien sposób umilili nam jednak ten nieprzyjemny moment – przygotowali specjalnie dla nas cover jednej ze swoich ulubionych piosenek, jak się okazało, naprawdę wysokiej jakości :)

Ostatni dzień minął nam praktycznie w całości w podróży. Zapominając o Bożym świecie, wciąż wymienialiśmy się swoimi bogatymi doświadczeniami z projektu. Po 12 godzinach podróży i dwóch przesiadkach dotarliśmy, o godzinie 21, do Szczecina.

 

Podsumowanie tego wyjazdu chyba nie stanowi tajemnicy – dla znakomitej większości uczestników stanowił on jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy wypad w ciągu wszystkich lat nauki w szkole podstawowej i gimnazjum. Dla tak ciekawych ludzi, tak wspaniałej atmosfery i takiego poczucia humoru warto było przemierzyć tyle kilometrów :) Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś dotrzemy na kolejną edycję EuroWeeku!

 

Link do prezentacji podsumowującej: EuroWeek_pre_pods.pdf 

 

Poniżej galeria zdjęć z wyjazdu :)

Dziękujemy za świetne szkolenia!!! :)

_____________________________________________________________________________________________________________

Prezentacje o krajach Unii Europejskiej i świata

   

      

W ramach przygotowań do wyjazdu na EuroWeek Szkołę Liderów członkowie Koła Europejskiego mieli okazję wysłuchać kilku prezentacji, poświęconych wybranym krajom, z których pochodzić mieli wolontariusze, zajmujący się prowadzeniem zajęć w ramach warsztatów. Tutaj możesz obejrzeć wyniki naszych prac:

 

1. Meksyk: kolo_eur_meksyk.pdf 

2. Kenia: kenia_kolo.pdf 

3. Dania: dania.pdf 

4. Włochy: Wlochy.pdf 

5. Austria: Austria.pdf 

__________________________________________________________________________________________________________

Projekt "Śladami Polaków w I Wojnie Światowej"

Serdecznie zachęcamy do oddawania głosów na projekt "Śladami Polaków w I Wojnie Światowej", realizowany w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu. Przedsięwzięcie zostało zgłoszone do konkursu grantowego "Projekt z klasą", realizowanego przez wydawnictwo Nowa Era.

Informacje o naszym projekcie, a także link do głosowania znajdziecie tutaj: kliknij.

Projektem  w naszej szkole zajmuje się Koło Europejskie.

 

Krótka instrukcja głosowania:

1. Klikamy w przycisk "Głosuj", znajdujący się nad oknem projektu,

2. W pojawiającym się oknie wpisujemy nasz adres e - mail.

3. W kolejnym oknie wypełniamy nasze dane osobowe, służące potwierdzeniu naszego głosu.

4. Po zatwierdzeniu na naszą skrzynkę mailową praychodzi link potwierdzający oddanie głosu. Musimy w niego kliknąć, aby głos był ważny!

 

Z góry dziękujemy za wszystkie wasze głosy!

Głosowanie trwa do 16 grudnia 2015 r.!

Głosować możecie codziennie!

_______________________________________________________________________________________________________________

Logo Koła Europejskiego

W listopadzie 2015 r. członkowie Koła Europejskiego uznali wspólnie, że taka instytucja jak nasza powinna posiadać własne logo. Tym samym po pewnym czasie powstał projekt, który ostatecznie został zaakaceptowany i zaczęliśmy używać go oficjalnie. Poniżej przedstawiamy to, jak się prezentuje smile

_____________________________________________________________________________________________________________

Apel na Dzień Niepodległości

11 listopada każdemu Polakowi powinien kojarzyć się z wielkim narodowym świętem – to właśnie tego dnia, w 1918 r., Polska odzyskała wolność, otrzymała z powrotem suwerenność po 123 latach niewoli pod krwiożerczymi rządami trzech zaborców. 97. już rocznicę tego jakże doniosłego, patriotycznego wydarzenia, należało koniecznie uczcić.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego, ze względu na dzień wolny w narodowe święto, zdecydowali się uczcić wyzwolenie Polski trochę wcześniej – 10 listopada. Z pomocą przyszli im również członkowie Koła Europejskiego, którym szkoła zawdzięcza przygotowanie galerii tematycznej o najważniejszych bitwach I wojny światowej, jak również liczne, ciekawe plakaty, przypominające długie i bezlitosne walki Polaków o niezależność swojej ojczyzny. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zajęli się przygotowaniem uroczystego apelu na ten dzień.

Wszystko rozpoczęło się, zgodnie z tradycją, odśpiewaniem polskiego hymnu. Później wszyscy widzowie przenieśli się do 1772 r., do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie król miał właśnie podpisać akt I rozbioru Polski – mający stać się później symbolem początku jej końca. Stamtąd narratorzy oraz wieszcz, towarzyszący widzowi przez cały spektakl i snujący rozmyślania nad kolejnymi etapami polskiej historii, łatwo przeprowadzili obecnych do momentu zniknięcia Polski z map Europy w 1795 r., symbolicznie zilustrowanego rozerwaniem mapy Polski, znajdującej się na scenie. Kolejne dziesiątki lat niewoli wspomniane zostały przede wszystkim w formie recytacji wierszy patriotycznych oraz rozmyślań. Oczywiście nie zapomniano przypomnieć uczniom o polskich zrywach narodowowyzwoleńczych: listopadowym w 1830 r. i styczniowym w 1863 r. Ukazano także tragizm położenia Polaków, którzy nie zdecydowali się służyć zaborcom i pozostali wierni swym ideałom. Te „chwile ciemności” zakończyły się wraz z wybuchem I wojny światowej. Na estradę wkroczył Józef Piłsudski, wraz ze swymi Legionami idący w bój o niepodległość. Po przypomnieniu okropieństw tego pierwszego w dziejach konfliktu, niosącego tak wielkie zniszczenie, nadszedł czas na uroczyste przyjęcie dnia 11 listopada, niosącego słodką, upragnioną wolność. W aktorów naraz wstąpiły nowe siły i radość, mająca przypominać humory, z jakimi witali Polacy powrót Rzeczpospolitej. Ostatnim motywem akademii było przypomnienie, iż to właśnie tym wszystkim cierpieniom żołnierzy oraz zwykłej ludności cywilnej, również doświadczonej przez grozę zbrojnego konfliktu, zawdzięczamy nasze dzisiejsze swobody. Ma to nam przypominać, iż powinniśmy je każdego dnia cenić i pielęgnować, mając świadomość, iż niekoniecznie są nam one dane na wieki.

Całości apelu dopełniła przygotowana wcześniej dekoracja, świetnie wprowadzająca w atmosferę wielkiej listopadowej rocznicy, jak również oprawa muzyczna, przygotowana również przez Samorząd Uczniowski. Usłyszeć się dało wiele dobrze znanych pieśni patriotycznych, jak choćby „Pierwsza Brygada”, „Rota Konopnickiej” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Nie zabrakło też przykładów ze współczesności, jak choćby „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

 

Oby takie przedsięwzięcia wciąż na nowo budziły w gimnazjalistach chęć poznawania historii swego narodu oraz nauczyły ich szacunku do wielkich dokonań ich przodków. Bez ich poświęcenia  być może nie byłoby nam dane życie w tak dobrych warunkach.

_______________________________________________________________________________________________________________

 Dni z Technologią

               

W dniach 3 – 9 listopada 2015 r. nasza szkoła żyła w zespoleniu ze wszelkiego rodzaju nowinkami technologicznymi. Działo się to za sprawą realizacji przez Samorząd Uczniowski, pod opieką Pana Grzegorza Szarguta, zadań konkursowych projektu „Jestem SMART”.

                Najważniejszym elementem całości działań były warsztaty pt. „Technologie na co dzień”, które zostały przeprowadzone dla wszystkich klas. Podczas zajęć poruszono tematykę wykorzystania technologii w naszym codziennym życiu. Uczestnicy m. in. poznali definicję hasła „technologia”, uświadomili sobie, iż mają z nią do czynienia na co dzień, spróbowali wyobrazić sobie, jak wyglądałoby ich życie bez niej, spróbowali odpowiedzieć na odwieczne pytanie: „Technologia – dobra czy zła?”, podpierając się opisanymi przez prelegenta przykładami, dowiedzieli się również, jak cenna jest wydajna selekcja informacji i jak skutecznie ją prowadzić. Omówienie słowne, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna, przeplecione było zadaniami praktycznymi, mającymi na celu lepsze oddanie potęgi technologii oraz nauczenie odróżniania informacji rzetelnych od nierzetelnych.

                Kolejnym elementem były zajęcia na przerwach, podczas których opowiadano o najciekawszych programach na smartfony, z których każdy może skorzystać. Wszystkie one służyły edukacji, rozrywce lub poprawie jakości działania urządzenia. Zajęcia odbywały się w dniach 3 – 5 listopada 2015 r., podczas przerw lekcyjnych o godzinie 9:35, 10:30 i 12:15, w sali konferencyjnej.

                W piątek, 6 listopada 2015 r., miały miejsce spotkania, dotyczące problemu cyberprzemocy. Dzięki nim chętni uczniowie zapoznać się mogli z przeglądem najważniejszych akcji przeciwko przemocy w Internecie, ich organizatorami, najważniejszymi założeniami, a co ważne, filmami promocyjnymi i edukacyjnymi tych kampanii. Z pewnością dały one młodzieży wiele do myślenia. Wydarzenie to miało miejsce na przerwach o godzinie 9:35, 10:30 i 12:15, w sali konferencyjnej.

                Ważnym elementem Dni z technologią była także galeria tematyczna „Technologie w edukacji”, w której zaprezentowano najważniejsze zastosowania nowoczesnych rozwiązań w nauce. Wystawę podzielono na 8 części: Wstęp, E – podręczniki, aplikacje edukacyjne, blogi edukacyjne, G – learning, Portale społecznościowe i metoda Web Quest, E – learning i cytaty o technologii. Efekt prac można było oglądać w holu szkoły, od środy 4 listopada 2015 r.

                Z okazji tego przedsięwzięcia został także ogłoszony konkurs fotograficzny pt. „Technologia i ja”. Zadaniem każdego uczestnika jest przedstawienie na zdjęciu siebie, korzystającego ze swojego telefonu, tabletu, komputera czy innych nowoczesnych urządzeń. Najwyżej oceniana będzie pomysłowość tej, na pozór prozaicznej, sceny. Na prace konkursowe czekamy do 20 listopada. Składać je można u Pana Grzegorza Szarguta, wywołane lub też w formie elektronicznej.

                Zwieńczeniem imprezy była zabawa „Znajdź i połącz”, przeprowadzona w poniedziałek 9 listopada 2015 r. Jej uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć na terenie szkoły papierowe paski z różnymi hasłami, związanymi z historią i teraźniejszością technologii, a następnie dopasować je do opisów, zamieszczonych na karcie odpowiedzi, którą otrzymał każdy zespół, reprezentujący swoją klasę, jeszcze przed rozpoczęciem zmagań.

 

                Mamy nadzieję, że to wydarzenie przyniosło uczniom naszej szkoły wiele nowych doświadczeń, a także przekazało liczne, ciekawe informacje, które będą oni mieli okazję wykorzystać w codziennym życiu. Oby technologia nigdy nie okazała się dla nich „czarną dziurą”!

_________________________________________________________________________________________________________________



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl