Koło Europejskie w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu

 

TEMATY DO WYBORU - FRANCJA

 

Tematy ogólne do wyboru w ramach przygotowania do wyjazdu do Francji i dialogu z uczniami ze szkoły w Cerans-Foulletourt we Francji:

Znalezione obrazy dla zapytania józef haller

 

1.  Historia Francji i Polski w XIX wieku

2.  Walory geograficzne i turystyczne rejonu Sarthe -stolica rejonu miasto Mans.

3.  Historia związana z uroczystościami polsko-francuskimi w rocznicę 100 lecia utworzenia Armii Polskiej we Francji tzw.Armii Błękitnej im.gen. Józefa Hallera.

4.  Historia I wojny światowej w powiązaniu z edukacją historyczną polsko-francuską w dialogu z uczniami z Francji.

5.  Historia związana z uroczystościami 100 lecia utworzenia Armii Hallera we Francji oraz prezentacje związane z tymi uroczystościami-popularyzacja uroczystości w szkole, gminie, powiecie ,województwie, Polsce .

6.  Wybrane zagadnienia z historii po I wojnie światowej-Historia faszyzmu, komunizmu, zimna wojna , Polska w latach 1945-1989.

7.  Język francuski -podstawowe słowa i zwroty.

 

Każdy uczestnik wyjazdu edukacyjnego do Francji wybiera minimum jeden temat ogólny z sześciu proponowanych .Wszyscy uczestniczy zdobywają podstawy języka francuskiego. Do 13 stycznia 2017 każdy z uczestników zakwalifikowanych wstępnie na wyjazd do Francji zgłasza wybrany temat do opiekuna Koła Europejskiego, gdzie otrzymuje szczegółowe wskazówki co do formy przygotowania i prezentacji wybranego zagadnienia. Korespondencja z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji odbywać się będzie w języku angielskim i francuskim.

 

Po zakończeniu klasyfikacji w I semestrze rozpoczynamy przygotowania do realizacji planu wyjazdu do Francji, który będzie miał miejsce na początku czerwca 2017 r. Konsultacje odbywać się będą drogą mailową oraz na Kole Europejskim od 19.01.2017 .

 

Opiekun Koła Europejskiego Zbigniew Piasecki.

 

Znalezione obrazy dla zapytania flaga francuska

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

LISTA UCZNIÓW, CZŁONKÓW KOŁA EUROPEJSKIEGO-WSTĘPNIE ZAKWALIFIKOWANYCH

 

LISTA UCZNIÓW, CZŁONKÓW KOŁA EUROPEJSKIEGO-WSTĘPNIE ZAKWALIFIKOWANYCH, KTÓRYCH RODZICE WYRAZILI ZGODĘ NA WYJAZD EDUKACYJNY DO FRANCJI I POKRYCIE KOSZTÓW WYJAZDU(1200 ZŁ)-7 DNI , POCZĄTEK CZERWCA 2017. OSTATECZNA KWALIFIKACJA NA WYJAZD DO FRANCJI NASTĄPI DO 31.03.2017.PONIEWAŻ POJEDZIE 35 UCZNIÓW A CHĘTNYCH JEST WIĘCEJ PRZYJĘTO NASTĘPUJĄCE KRYTERIA KWALIFIKACJI:

---> AKTYWNA PRACA W KOLE EUROPEJSKIM,

---> BARDZO DOBRE ZACHOWANIE W SZKOLE I NA WYJAZDACH KOŁA EUROPEJSKIEGO,

--->DOBRE OCENY ZE WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW M.IN.JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

 

NR.NAZWISKO I IMIĘ

1.BANASZAK MIKOŁAJ

2. BARTKOWIAK WIKTORIA

3.BEDNARZ MICHAŁ

4.BRYSIK ALEKSANDRA

5. DĄBROWSKI JAKUB

6. GADYŃSKA KARINA

7. GRZYBOWSKA PAULINA

8.GRZYBOWSKA PATRYCJA

9. GRZEGORZEK PIOTR

10. GÓRAJEWSKA MARTYNA

11. JANUSZEWSKI KAMIL

12. JUSTYŃSKA GABRIELA

13. KRAJNIAK MICHAŁ

14. KRAWCZAK KRYSTIAN

15.KRZYWICKA KLAUDIA

16. KUCZYŃSKA MARTA

17.KWIDZIŃSKI MAKSYMILIAN

18. MARDZIŃSKA MARTYNA

19. MASSIEL KLAUDIA

20. MATULKA OLIWIA

21. NIEDŹWIECKA MAJA

22. POGOREŁO ANETA

23. SEWASTIANOW AGATA

24.SOKÓŁ WERONIKA

25. SZCZUKO WERONIKA

26. SZYSZŁOWSKA MARTYNA

26. TŁUSTY HANIA

27. WĘGLARZ NATALIA

28.WOJCIECZOWSKA ANTONINA

29. WĘGLARZ NATALIA

30.WOLFF WERONIKA

 

Zbigniew Piasecki opiekun Koła Europejskiego.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Znalezione obrazy dla zapytania euroweek

 

LISTA UCZNIÓW ZAKWALIFIKOWANYCH NA WYJAZD EUROWEEK W DNIACH 4-8.02.2017 DO KOTLINY KŁODZKIEJ , KTÓRYCH RODZICE WYRAZILI ZGODĘ NA WYJAZD I POKRYCIE KOSZTÓW WYJAZDU.

 

1.BANASZAK PIOTR

2. BARTKOWIAK WIKTORIA

3.BRYSIK ALEKSANDRA

4. DĄBROWSKI JAKUB

5. DUBANOWSKA AMELIA

6.GADYŃSKA KARINA

7.GÓRAJEWSKA MARTYNA

8.GRZEGORZEK PIOTR

9.JANUSZEWSKI KAMIL

10.JUSTYŃSKA GABRIELA

11.KRAJNIAK MICHAŁ

12.KUBIK HANIA

13.MASSIEL KLAUDIA

14.NIEDŹWIECKA MAJA

15.POGOREŁO ANETA

16.GRZEGORZEK PIOTR

17.KWIDZIŃSKI MAKSYMILIAN

18.SZMIDT JAKUB

19.SZYSZŁOWSKA MARTYNA

20.STĘPNIAK AGATA

21.SZCZUKO WERONIKA

22.TŁUSTY HANIA

23.WĘGLARZ NATALIA

24.WOJCIECHOWSKA ANTONINA

25.ZAKRZEWSKI MACIEJ

 

WYMIENIONE WYŻEJ OSOBY ZOSTANĄ ZAKWALIFIKOWANE OSTATECZNIE PO ZŁOŻENIU DEKLARACJI RODZICÓW ŻE WYRAŻAJĄ ZGODĘ NA WYJAZD I PO WPŁACENIU ZALICZKI. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE I DEKLARACJE DO WYPEŁNIENIA ORAZ NUMER KONTA BANKOWEGO NA WPŁATĘ ZALICZKI OTRZYMAJĄ W/W UCZNIOWIE NA SWOJE ADRESY E-MAIL DO DNIA 5.01.2017.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd do Francji uczniów Gimnazjum w Przecławiu członków Koła Europejskiego „Śladami 

Polaków w I wojnie światowej".

 

Termin-od 30.05.2017 lub 31.05.2017 do 7.06.17 lub 8.06.17.

Cele, plany i postanowienia do zrealizowania podczas wyjazdu:

1) Naszym głównym celem jest udział dnia 04.06.17(niedziela) w uroczystościach państwowych polsko-francuskich związanych z 100 rocznicą utworzenia w miejscowości Sille-Guillaume (departament Mans) –Kraina Loary Armii Polskiej tzw. Armii Błękitnej gen.Hallera. W trakcie oficjalnych uroczystości w Katedrze w Mans umieszczona będzie tablica upamiętniająca ten ważny dla Polski i Francji moment.

2) W okresie naszego pobytu w Dolinie Loary będziemy wraz z uczniami francuskimi zwiedzali inne miejsca związane z pobytem naszych żołnierzy we Francji w okresie I wojny światowej.

3) W załączniku znajduje się wstępny projekt tablicy pamiątkowej przygotowany przez Nicolasa Gauthier.

4) Naszym partnerem jest College Pierre Belon w Cerans-Foulletourte małej miejscowość odległej 17 km od miasta Fleche i 25 km od miasta Mans.

5) Naszym celem dydaktycznym jest współpraca z rówieśnikami z Francji, doskonalenie znajomości języków obcych takich jak- j.angielski, j.niemiecki i j.francuski. Będziemy poznawali i uczyli się wspólnie z naszymi kolegami z Francji historii Francji i historii Polaków we Francji w szczególności w okresie I wojny światowej.

6) Będziemy poznawali geografię i historię Doliny Loary z jej pięknymi zamkami, ładnym krajobrazem i bogatą historią.

7) W programie wyjazdu planujemy zwiedzanie Paryża -1 dzień –za zgodą rodziców.

8) Planujemy również pobyt w parku atrakcji w Belgii-1 dzień.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wspólną pracę czas zacząć!

 

 Dnia 10.11.16 odbyło się spotkanie członków Szkolnego Koła Europejskiego naszego Gimnazjum. Ponad 30 członków Koła wybrało następujący Zarząd naszego Koła:

Przewodnicząca Koła -Martyna Górajewska z IIIB.

Zastępcami wybrano Gabrysię Justyńską z IIB i Maję Niedźwiecką z III A.

Sekretarzem został Jakub Dąbrowski z IIB.

 

Koło przyjęło program działania w roku szkolnym 2016/2017.

Nasze plany to wspieranie wymiaru europejskiego w naszej szkole. Pragniemy promować wiedzę o Europie i jej historii. Nasze planowane działania w tym roku szkolnym to:

- wystawy tematyczne dotyczące historii i tradycji wybranych państw Unii Europejskiej,

- Organizacja obchodów Dnia Europy 9 maja,

- organizacja konkursu o historii Pogoni Szczecin-wizyta piłkarzy Pogoni w naszej szkole,

- Europejski Tydzień Młodzieży,

- udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych o tematyce europejskiej,

- wycieczki do Szczecina i okolic,

- Wystawy i konkursu dotyczące zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (2018) oraz 100 rocznicy utworzenia we Francji Armii Polskiej gen.Józefa Hallera tzw.Armii Błękitnej (2017),

- planowany wyjazd -Euroweek czyli warsztaty europejskie do Doliny Kłodzkiej (5 dni w styczniu lub lutym 2017). Zajęcia bardzo ciekawie prowadzone przez wolontariuszy z całego świata w języku angielskim są bardzo ciekawą formą doskonalenia języka angielskiego poprzez zabawę, poznawanie historii i tradycji innych państw,

- planowany jest wyjazd historyczny "Śladami Polaków w I wojnie światowej" do Francji do małej miejscowości w Dolinie Loary na uroczystości polsko-francuskie z okazji utworzenia w tej miejscowości Polskiej Armii tzw. Armii Błękitnej gen. Józefa Hallera. W ramach wyjazdu planujemy poza udziałem w tych uroczystościach: spotkanie z rówieśnikami z Francji w tej miejscowości, spotkanie z Polakami mieszkającymi we Francji,  zwiedzanie innych miejsc związanych z udziałem Polaków w I wojnie światowej, zwidzanie Zamków nad Loarą.

Zarząd ustalił kryteria wyboru uczniów członków Szkolnego Koła Europejskiego na organizowane wyjazdy, wycieczki:

- zgoda rodziców na wyjazd i pokrycie kosztów wyjazdu,

- aktywna działalność w Kole Europejskim,

- ocena z zachowania,

- ocena z języka angielskiego.

 

Wszystkie ważne wiadomości związane z naszą działalnością będziemy zamieszczali na naszej

stronie internetowej.

Zarząd

Podobny obraz

 

Kilka słów na wakacje

Z okazji rozpoczynających się właśnie wakacji
szkolne Koło Europejskie
życzy wszystkim osobom odwiedzającym naszą stronę internetową


Przyjemnego i bezpiecznego odpoczynku. Gdzie? to zależy już od Twoich upodobań – może to być w Twojej najbliższej okolicy, może być na drugim końcu świata. Mamy nadzieję, że znajdziesz się tam, gdzie będziesz chciał :) Ponadto mamy nadzieję, że nawiążesz wiele nowych znajomości, poznasz ciekawych ludzi z jeszcze wspanialszą pasją, z którymi z przyjemnością będziesz się spotykać. Oby nie brakowało Tobie słońca i dobrej pogody! A jeżeli to się nie spełni, to liczymy, że nie zabraknie Tobie pomysłów na kreatywne wykorzystanie wolnego czasu – pamiętaj, poza komputerem z Internetem jest jeszcze wiele więcej możliwości na dobrą zabawę! Życzymy podziwiania takich rzeczy, które wzbudzą w Tobie zachwyt i które pozostaną w Twojej pamięci na długo.

Wykorzystaj ten czas tak, abyś nie mógł go później uznać za stracony :)

 

Koło Europejskie dziękuje za wspólną pracę w roku szkolnym 2015/2016.
Mamy nadzieję na jeszcze większe zaangażowanie w roku szkolnym 2016/2017!

 

Do zobaczenia!
______________________________________________________________________________________________________________

Podsumowanie pracy Koła Europejskiego w roku szkolnym 2015/2016

W roku szkolnym 2015/2016 Koło Europejskie miało ponad 30 członków. Wybory do władz Koła odbyły się 21 września 2015 r. W ich wyniku funkcję przewodniczącego objął Krzysztof Andrulonis z klasy 3B, funkcję zastępców przewodniczącego objęły Alicja Justyńska z klasy 3B i Martyna Górajewska z klasy 2B, sekretarzem została Gabriela Justyńska z klasy 1B, natomiast skarbnikiem Daria Surdacka z klasy 3A. W tym roku szkolnym Koło Europejskie podjęło szereg różnych inicjatyw:

1.  1.     Narodowe Święto Niepodległości – z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel, upamiętniający bohaterów walki o polską niepodległość, natomiast Koło Europejskie przygotowało plakaty oraz galerię poświęconą najważniejszym bitwom I wojny światowej;

2.  2.     Logo Koła Europejskiego – członkowie Koła wspólną decyzją przyjęli projekt logotypu Koła Europejskiego. W okrąg zbudowany z 12 gwiazdek zostało wpisane logo Publicznego Gimnazjum w Przecławiu, natomiast napis „Koło Europejskie” okala okrąg, litery z drugiego wyrazu są osadzone pojedynczo na każdej gwieździe, cały pierwszy wyraz znajduje się na szczytowej gwieździe. Od początku grudnia 2015 r. logo jest oficjalnie wykorzystywane.

3.   3.    Realizacja „Projektu z klasą” – propozycja Koła Europejskiego, dotycząca możliwości odwiedzenia miejsc pamięci związanych z Błękitną Armią Józefa Hallera na terenie Francji. Opis teoretyczny projektu wziął udział w konkursie grantowym, w którym głosowanie publiczności i ocena jury decydowały o przyznaniu finansowania projektu.

4.  4.     Wyjazd do Międzygórza na EuroWeek Szkołę Liderów – warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z całego świata, kształcące liczne umiejętności współpracy i kierowania grupą, lecz także budujący więzi, obfitujący w wyzwania przełamujące stereotypy i konwenanse, bardzo luźna, przyjacielska atmosfera, w której każdy czuł się sobą, a także świetna zabawa całymi dniami (i dyskoteka każdego wieczoru). Wszystko to sprawiło, że członkowie Koła powrócili do domu z nowymi doświadczeniami i we wspaniałych humorach!

5.  5.     Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu – 27 stycznia każdego roku ONZ obchodzi Dzień, mający na celu upamiętnienie 11,3 mln ofiar bestialskiej polityki antysemickiej nazistowskich Niemiec. Tego dnia na całym świecie, uroczystymi obchodami i kameralnymi uroczystościami upamiętnia się Żydów, którzy życie stracili w komorach gazowych lub w obozach zagłady. Członkowie Koła Europejskiego wysłuchali tego dnia specjalnej prezentacji, podczas której uświadomili sobie ciężar popełnionej wówczas zbrodni.

6.   6.    Propozycje patronów szkoły – Koło Europejskie wysunęło trzy kandydatury: Błękitnej Armii i jej dowódcy, gen. Józefa Hallera, rotmistrza Witolda Pileckiego i gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. W przyszłości postaci te wezmą udział w wyborze najlepszego patrona gimnazjum.

7.   7.    Spotkanie promocyjne książki „Bitwa o Szczecin dzień po dniu” – Koło Europejskie wsparło inicjatywę organizacyjnie, aby przybyli goście mogli posłuchać opowieści Michała Rembasa i Grzegorza Ciechanowskiego, autorów książki.

8.   8.    Rekrutacja do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży – dwóch uczniów naszej szkoły, Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis, zdecydowało się zrealizować projekt edukacyjny, będący warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której tegoroczne hasło brzmiało: „Miejsca pamięci —  materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Jako swoje miejsce pamięci uczniowie wybrali fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.

9.   9.    Wyjazd członków Koła Europejskiego do Hydrierwerke Politz AG – 9 kwietnia 2016 r. 10 osób działających w Kole Europejskim wyruszyło do fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Tam wzięły udział w krótkiej rekonstrukcji historycznej, przygotowanej przez Pana Grzegorza Wołowicza oraz zwiedzaniu z przewodnikiem ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB” ruin fabryki.

10. 10.  Zabawa historyczna – 13 kwietnia 2016 r. cztery drużyny ze szkół podstawowych w Przecławiu i Będargowie wzięły udział w przygotowanej specjalnie dla nich zabawie historycznej. Zadaniem każdej drużyno było przebycie przez osiem kolejnych stacji, z czego na każdej czekało na nich inne wyzwanie. Zadania związane były z dziejami fabryki benzyny syntetycznej w Policach, historią II wojny światowej oraz krajoznawstwem terenów Pomorza Zachodniego. Najlepsza okazała się wtedy drużyna ze Szkoły Podstawowej w Będargowie.

11. 11.  Spotkanie historyczne – zorganizowane 14 kwietnia 2016 r. Honorowymi gośćmi imprezy byli: Pani Dyrektor Agnieszka Milczarska, Pan Jan Matura, znany policki historyk i gawędziarz, Pan Andrzej Kraśnicki, dziennikarz szczecińskiego oddziału Gazety Wyborczej, a także rekonstruktorzy historyczni: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”, które zaprezentowało mundury rosyjskie oraz grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Przecławiu pod wodzą Pana Grzegorza Wolowicza, prezentująca umundurowanie niemieckie, oczywiście z okresu II wojny światowej. Najpierw nastąpiła prezentacja rekonstrukcji, później natomiast nadszedł czas na prelekcję, najpierw dotyczącą dziejów fabryki benzyny syntetycznej w Policach, a następnie wydarzeń II wojny światowej na terenach Pomorza Zachodniego.

12. 12.  Uczniowie biorący udział w rekrutacji do XXII SDiM przygotowali ulotki i gazetki poświęcone fabryce i tematom dodatkowym, rozdawali je na terenie gminy, przeprowadzili badanie ankieterskie dotyczące poziomu znajomości dziejów fabryki pośród mieszkańców, założyli stronę internetową poświęconą fabryce (www.hydrierwerke.opx.pl), wykonali szczegółowe opracowanie dostępnych źródeł książkowych i multimedialnych. Owocem ich prac było otrzymanie mandatów posłów XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ponieważ och projekt znalazł się pośród dwóch najlepszych w województwie, uczniowie z naszego gimnazjum wzięli też udział w obradach komisji problemowej.

13. 13.  Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej – w zmaganiach konkursowych 22 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukaszewicza w Policach wzięli udział: Marta Kuczyńska, Piotr Grzegorzek, Michał Krajniak, Krzysztof Andrulonis. Krzysztof Andrulonis zdobył II miejsce, Michał Krajniak III miejsce, natomiast pozostali uczniowie uplasowali się w pierwszej dwudziestce (z prawie 50 uczestników). Uroczyste wręczenie nagród dnia 11 maja 2016 r. zostało połączone z zajęciami „Europejskiego Uniwersytetu Latającego”, skupiającego we wspólnej pracy uczniów z Polic oraz Loecknitz.

14.   14. Koło Europejskie wsparło organizację apelu Samorządu Uczniowskiego z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

15. 15.   12 maja 2016 r., podczas Dnia Otwartego szkoły, Koło Europejskie przygotowało własne stanowisko, na którym przedstawiano specjalnie przygotowaną prezentację, rozdawano materiały edukacyjne dotyczące Unii Europejskiej. Chętni mogli także zapoznać się z galerią tematyczną poświęconą Unii Europejskiej.

16.   16. W dniach 9 – 13 maja 2016 r. w naszej szkole trwały Dni Europy. W ich ramach uczniowie podejmowali wiele ciekawych inicjatyw. Członkowie Koła Europejskiego prowadzili prezentacje poświęcone teraźniejszości i przeszłości Unii Europejskiej, oprócz tego przygotowano liczne zabawy i inne mniejsze atrakcje.

17.   17. W dniach 14 – 15 maja 2016 r. Marta Kuczyńska i Krzysztof Andrulonis brali udział w obradach komisji problemowej XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży, podczas której głowili się oni nad kształtem uchwały, która miała zostać przegłosowana podczas rady plenarnej 1 czerwca. Młodzież poznała prawdziwą atmosferę pracy poselskiej, nie obyło się też bez politycznych napięć – jak zawsze przy różnicach zdań :)

18.   18. 1 czerwca 2016 r. dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w sesji plenarnej XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywała się w gmachu Sejmu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Podczas obrad padły pytania skierowane do Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, był czas na wypowiedzi młodych posłów na mównicy sejmowej, wreszcie wniesienie poprawek i przegłosowanie ostatecznego brzmienia uchwały. Podczas obrad młodzież mogła na własne oczy zobaczyć wiele politycznych osobistości.

 

Koło Europejskie chce serdecznie podziękować za wspólny rok pracy.
W następnym roku szkolnym liczymy na jeszcze większe zaangażowanie uczniów
i coraz większą liczbę ciekawych inicjatyw!



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl